RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Skandal w Coca-Coli. Pracownicy szkoleni, jak być „mniej białymi”

Kontrowersyjny kurs online dla pracowników Coca-Coli na temat rasizmu (fot. Luke Sharrett/Bloomberg via Getty Images)
Kontrowersyjny kurs online dla pracowników Coca-Coli na temat rasizmu (fot. Luke Sharrett/Bloomberg via Getty Images)

Jedni chwalili podejście firmy do rasizmu, inni zarzucają jej dyskryminację – opisuje reakcje społeczeństwa na skandal wokół Coca-Coli amerykańska telewizja Fox News. W promowanym przez koncern kursie online dla pracowników na temat dyskryminacji rasowej sugerowano im, by „byli mniej biali”. Z powodu kontrowersji, jakie wywołał, materiał został zdjęty z platformy LinkedIn.

Uncle Ben's zmienia nazwę i logo. Powód: antyrasistowskie protesty

Wizerunek czarnoskórego mężczyzny zniknie z opakowań produktów marki Uncle Ben’s, a raczej Ben’s Original, bo zmianie poddana została także sama...

zobacz więcej

Kilkuminutowy film, który miał uwrażliwić pracowników na problemy dyskryminacji rasowej, jest oparty na bestsellerowej, lecz kontrowersyjnej książce „White Fragility” („Biała kruchość”) autorstwa Robin DiAngelo.

Zerwać z „białą solidarnością”


W skład kursu wchodziły slajdy zachęcające do „bycia mniej białym”, co według autorów w praktyce oznacza m.in. bycie mniej „opresyjnym”, „aroganckim” i „ignoranckim”, a także zerwanie z „białą solidarnością” i apatią. Inny slajd mówi o tym, że biali ludzie w USA i innych zachodnich krajach przechodzą socjalizację, która uczy ich poczucia wyższości wobec innych.

„Badania pokazują, że już w 3-4. roku życia dzieci rozumieją, że lepiej jest być białym” – czytamy na slajdzie. Fox News zauważa, że opublikowane na Twitterze slajdy z wideo wywołały sprzeczne reakcje – jedne chwalące podejście firmy do rasizmu, inne zarzucające jej dyskryminację.

Coca-Cola odpowiada na skandal


Jak wyjaśniła w liście do Fox Business Network Coca-Cola, film obrandowany logo firmy „nie jest częścią programu edukacyjnego spółki”, lecz „częścią planu, by pomóc w budowie inkluzywnego miejsca pracy”. Koncern dodał, że materiał szkoleniowy jest ogólnodostępny na platformie społecznościowej LinkedIn Learning. Na stronie, na której był dostępny, widnieje już komunikat, że kurs został usunięty.

Zobacz także: Nazwa Morze Białe jest rasistowska – twierdzą studenci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej