RAPORT

Pogarda

„Mafia leje bez VAT” ostrzegał „PB” już w 2012 r. Co się zmieniło?

„Z tego sukcesu mamy środki na rozwój” (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)
„Z tego sukcesu mamy środki na rozwój” (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)

Najnowsze

Popularne

Już w 2012 r. „Puls Biznesu” alarmował, że przestępcy oferują na rynku tani olej napędowy ze wschodu, wyłudzając VAT i „rozkładając na łopatki legalną konkurencję”. Rocznie skarb państwa tylko na przekrętach w branży paliwowej miał tracić, według gazety, 3 mld zł. Nie tylko media zauważały problem. Prośby o interwencje słali bezskutecznie do Ministerstwa Finansów przedstawiciele wielu branż, nie tylko paliwowej.

Walka z luką VAT. Komisja Europejska wyróżniła Polskę

W 2017 roku Malta, Polska i Cypr radziły sobie najlepiej w Unii Europejskiej w walce z luką VAT – wynika z danych opublikowanych przez Komisję...

zobacz więcej

RAPORT W SPRAWIE KRADZIEŻY VAT

Sprawę wyłudzeń podatku VAT za czasów poprzednich rządów przypomniał podczas wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Mowił, że kiedy objął resort finansów w pierwszym rządzie premier Beaty Szydło, w jego ręce wpadły pisma, jakie przedsiębiorcy kierowali bezskutecznie do jego poprzednika, Jacka Rostowskiego.

Dziś środowiska wówczas rządzące i sprzyjające im media oskarżają rząd o to, że nie radzi sobie ze ściągalnością podatku. Premier nazwał te zarzuty kłamstwem vatowskim. Jak mówił, w 2020 r. luka VAT zmniejszyła się o połowę, zaś wpływy z tytułu tego podatku wzrosły o 45 proc. To efekt zastosowania ponad 20 narzędzi uszczelniania podatku VAT.

Z kolei o 17 p.p. zmniejszyła się luka CIT. W ujęciu procentowym wzrost wpływów z tego podatku jest nawet wyższy niż w przypadku VAT. Podobne zjawisko możemy zaobserwować w odniesieniu do podatku od dochodów osobistych. Jak tłumaczył w Sejmie szef rządu, „z tego sukcesu, z tego VAT, mamy środki na rozwój dróg, szkół, modernizację szpitali czy 500 Plus”. -> Przeczytaj również: Materiał o mafiach VAT i kompromitacja TVN: Fałszywe informacje i ślepe zaufanie do podejrzanych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej