RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tortury cywilów. Były funkcjonariusz syryjskiego wywiadu skazany

Ejad al-Gharib był niskim rangą funkcjonariuszem syryjskiego wywiadu (fot. REUTERS)
Ejad al-Gharib był niskim rangą funkcjonariuszem syryjskiego wywiadu (fot. REUTERS)

Sąd w Koblencji skazał w środę na cztery i pół roku więzienia byłego funkcjonariusza syryjskiego wywiadu za współudział w torturowaniu cywilów. To przełomowy wyrok: po raz pierwszy członek reżimu Baszara al-Asada odpowiedział za zbrodnie przeciwko ludzkości – oceniają agencje.

SN: Na wniosek IPN trzech sędziów i prokuratorów prawomocnie bez immunitetu

Dotychczas na wniosek pionu śledczego IPN prawomocnie uchylono immunitety trzem sędziom i prokuratorom, którym grożą zarzuty dopuszczenia się...

zobacz więcej

– Oskarżony został skazany na cztery lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności za pomocnictwo w zbrodniach przeciwko ludzkości pod postacią tortur i pozbawiania wolności – powiedziała sędzia Anne Kerber z wyższego sądu krajowego w Koblencji.

Według sądu Ejad al-Gharib, który był niskim rangą funkcjonariuszem syryjskiego wywiadu, aresztował w 2011 r. co najmniej 30 uczestników antyrządowych protestów i wysłał ich do ośrodka zatrzymań, o którym wiedział, że więzione w nim osoby są poddawane torturom.

Podkreślono, że mężczyzna był częścią zorganizowanego przez syryjski rząd i skierowanego przeciwko własnym obywatelom systemu tortur i represji.

To historyczny wyrok, który dla wielu osób, nie tylko Syryjczyków, ma duże znaczenie symboliczne – skomentował na Twitterze niemiecki ministers spraw zagranicznych Heiko Maas.

To pierwszy na świecie wyrok skazujący, związany z brutalnymi represjami reżimu rządzącego Syrią Asada – podkreśla agencja AFP.

– Poprzez dzisiejszy wyrok sąd po raz pierwszy potwierdził, że czyny syryjskiego rządu i jego współpracowników to zbrodnie przeciwko ludzkości – powiedział reprezentujący część ofiar Patrick Kroker z Europejskiego Centrum Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka (ECCHR).

Oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości zatrzymany przez polskich policjantów

Oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości Jakup Krasniqi zatrzymany przez polskich policjantów z Jednostki Specjalnej Polskiej...

zobacz więcej

Mężczyzna był sądzony na podstawie zasady jurysdykcji uniwersalnej, która pozwala obcemu państwu ścigać zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym zbrodnie wojenne i ludobójstwo niezależnie od miejsca, w których zostały popełnione.

Rząd syryjski zaprzecza oskarżeniom o torturowanie więźniów i zatrzymanych, jego przedstawiciele nie uczestniczyli w procesie.

Przed tym samym sądem w Koblencji wciąż toczy się sprawa wysokiego rangą funkcjonariusza syryjskich służb Anwara Raslana. Dowodził on jednostką, w której służył Gharib. Mężczyzna jest oskarżany o bezpośrednie nadzorowanie systemu brutalnych tortur ponad 4 tys. więźniów, wskutek których co najmniej 58 z nich zmarło.

Obrońcy Ghariba wnosili o jego uniewinnienie, tłumacząc, że mężczyzna działał pod przymusem swoich przełożonych, a niewykonanie rozkazów narażałoby jego rodzinę i jego samego na śmierć.

Przeczytaj też: Mularczyk zapytał o reparacje. Co oznacza odpowiedź szefa niemieckiego MSZ? [WIDEO]

Koronakryzys po brazylijsku. Bolsonaro oskarżany o „zbrodnię przeciw ludzkości”

Brazylijskie związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia, zrzeszające ponad milion członków, oskarżyły prezydenta Jaira Bolsonaro o popełnienie...

zobacz więcej

Skazany, który wyraził żal za swoje czyny, zeznawał również przeciwko Raslanowi. Gharib zdezerterował ze służby dla syryjskiego reżimu w 2012 r., rok później uciekł z kraju, w 2018 r. przybył do Niemiec, w których został rozpoznany przez swoje ofiary i w 2019 r. aresztowany.

ECCHR pracuje nad wniesieniem spraw przeciwko funkcjonariuszom reżimu Asada także do sądów w Austrii, Szwecji i Norwegii. Z powodu paraliżu międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości zwracanie się do sądów poszczególnych krajów jest jedyną dostępną obecnie dla syryjskich uchodźców w Europie formą poszukiwania sprawiedliwości – pisze AFP.

źródło:

Zobacz więcej