RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalscy biskupi chwalą decyzję prezydenta. Chodzi o eutanazję

Ustawa została przyjęta 29 stycznia przez jednoizbowy parlament Portugalii (fot. Shutterstock/David Pereiras)
Ustawa została przyjęta 29 stycznia przez jednoizbowy parlament Portugalii (fot. Shutterstock/David Pereiras)

Episkopat Portugalii z zadowoleniem przyjął decyzję prezydenta tego kraju Marcelo Rebelo de Sousy, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę legalizującą eutanazję. Duchowni również wyrazili nadzieję, że TK uzna ustawę za sprzeczną z ustawodawstwem kraju.

Petar Petrović: Zastrzyk i po problemie. Kolejne kraje ulegają kłamstwu eutanazji

W zastraszającym tempie przybywa państw, przygotowujących się do zalegalizowania eutanazji. W każdym z nich lewicowo-liberalne władze i...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik prasowy episkopatu ks. Manuel Barbosa, portugalscy biskupi spodziewali się, że szef państwa będzie mieć wątpliwości, czy zatwierdzona 29 stycznia przez parlament ustawa jest zgodna z konstytucją. Przedstawiciel portugalskiego Kościoła dodał, że w oficjalnym komunikacie Episkopat również wyraził nadzieję, że TK uzna ustawę legalizującą eutanazję za sprzeczną z ustawodawstwem kraju.

Większa opieka dla cierpiących


– Zamiast tego nowego prawa państwo powinno bardziej skoncentrować się na zapewnieniu cierpiącym większej opieki paliatywnej – dodał ks. Manuel Barbosa.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa kierując ustawę legalizującą eutanazję do TK wyraził przekonanie, że dokument ten jest nieprecyzyjny w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do tzw. śmierci wspomaganej.

Polak w śpiączce w Wlk. Brytanii. Decyzja sądu „może stworzyć precedens”

– Podawanie człowiekowi jedzenia i picia to zapewnienie mu podstawowych potrzeb, a nie środek nadzwyczajny, czy terapia daremna – mówi doktor...

zobacz więcej

Prezydent o ustawie


W uzasadnieniu swojej decyzji szef państwa stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje w sposób dokładny, w jakich sytuacjach miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji.

Rebelo de Sousa dodał również, że nowe prawo dałoby ogromne prerogatywy pojedynczym lekarzom w kwestii decydowania, kto miałby zostać poddany eutanazji.

Skierowana do TK ustawa przewiduje, że eutanazji mogłaby poddać się osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Zobacz także: Portugalia wprowadza wywłaszczanie związane koronakryzysem

źródło:
Zobacz więcej