RAPORT

Pogarda

KO chce zniesienia kar za obrazę uczuć religijnych

Posłowie KO przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Posłowie KO przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienia kar za pomówienie i obrazę uczuć religijnych. Rzeczpospolita nie jest przybudówką Kościoła katolickiego – mówił w środę w Sejmie poseł Krzysztof Mieszkowski.

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod...

zobacz więcej

Projekt przygotowali politycy Nowoczesnej. Lider partii Adam Szłapka przypomniał, że jednym z postulatów ugrupowania, który akceptuje też cała KO, jest świeckie państwo.

– Dziś chcemy złożyć kolejną ustawę, która będzie nas przybliżała do tego, czym jest właśnie świeckie państwo, które powinno być jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa – mówił Szłapka.

Projekt zakłada wykreślenie z Kodeksu karnego art. 196, który przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności dla tego, kto „obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.

– Ten artykuł to jest urządzenie technologiczne – mówię to z pełną świadomością – wymierzone w prawa do wolności twórczej. W pewnym sensie polskim artystom w prezencie darujemy ten projekt, chcemy, żebyście państwo mieli świadomość tego, że wasze prawa twórcze nie mogą być podważane, ograniczane – przekonywał Mieszkowski.

Przypomniał, że wolność pracy twórczej gwarantuje każdemu w Polsce art. 73 konstytucji.

„Nie pokazujcie Nitrasowi!” Tak Tusk i Komorowski jeździli po Polsce [WIDEO]

Sławomir Nitras oburzył się faktem, że w kolumnie aut, w której jechał prezydent RP Andrzej Duda, przemieszczało się kilka samochodów. W końcu...

zobacz więcej

– Rzeczpospolita nie jest przybudówką Kościoła katolickiego, jesteśmy autonomicznym, niezależnym państwem; obywatelami i obywatelkami, którzy powinni być wolni i chcą być wolni – dodał Mieszkowski.

Posłanka KO Monika Rosa przekonywała z kolei, że zarzuty z art. 196 Kk często otrzymują działacze antyrządowi, ostatnio – m.in. Elżbieta Podleśna czy Michał Sz., „Margot”.


– Elżbieta Podleśna wraz z innymi aktywistkami musiała zeznawać w sądzie, była prowadzona na posterunek policji, jej mieszkanie było przeszukiwane. Za co? Za umieszczenie tęczy w aureoli obrazu Matki Boskiej. Aktywiści byli ścigani za to, że wywieszali flagi tęczowe na pomnikach – mówiła Rosa.

Jej zdaniem w prawie brakuje przepisów, które pozwalałyby na skuteczne ściganie za czyny i mowę nienawiści, np. wobec osób LGBT czy osób z niepełnosprawnościami. Dodała, że Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt w tej sprawie.

– To był projekt ustawy, który do przesłanek ścigania z urzędu za groźby karalne, nawoływanie do nienawiści umieszczał także przesłankę wieku, niepełnosprawności, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej – wyjaśniła Rosa.

Jak zmieniały się deklaracje PO? Od Dekalogu w 2001 roku do aborcji w 2021

Platforma Obywatelska miała w styczniu przyjąć nową deklarację ideową. Z powodu pandemii i sporów wewnątrz partii termin ten przesunięto na późną...

zobacz więcej

Zaprezentowana w środę propozycja przewiduje również usunięcie z Kodeksu karnego art. 212, który dotyczy kar za pomówienia (nawet do roku pozbawienia wolności, jeśli sprawca dopuszcza się pomówienia za pośrednictwem środków masowego komunikowania).

– To jest bardzo istotne dla mediów, dla dziennikarzy i dziennikarek, którzy wielokrotnie byli oskarżani z art. 212. To jest artykuł, który bardzo często penalizował pracę dziennikarzy, ograniczał wolność słowa. Nasza propozycja jest taka, żebyśmy ten artykuł całkowicie zlikwidowali – powiedział Mieszkowski.

Jak dodał, art. 212 Kk jest „kulą u nogi polskiej demokracji”.

„Mówił o tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar; mówiła o tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Mówi o tym OBWE, Rada Europy, wszyscy uważają, że ten artykuł, który od 1997 roku jest zapisany w polskim Kodeksie karnym, jest ograniczeniem swobód obywatelskich” – powiedział poseł KO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej