RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne opoźnienia dostaw szczepionek. „Unia popełniła potężne błędy”

Szczepionki na koronawirusa. Zbigniew Kuźmiuk komentuje (fot. European Union 2019, EP, Jan VAN DE VEL)
Szczepionki na koronawirusa. Zbigniew Kuźmiuk komentuje (fot. European Union 2019, EP, Jan VAN DE VEL)

AstraZeneca w II kwartale dostarczy krajom UE o połowę mniej szczepionek niż wynikało to z umowy. Tymczasem premierzy pięciu państw, w tym Mateusz Morawiecki, zwrócili się do szefa Rady Europejskiej, by zwiększyć zdolności produkcyjne szczepionek w Europie. – Nie ma wątpliwości, że na poziomie konstrukcji umów Unia popełniła potężne błędy – mówi portalowi tvp.info Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Jest wyrok. Warszawa odda mieszkańcom miliardy? Mamy stanowisko ratusza

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obowiązujące od marca 2020 roku stawki opłat za śmieci w Warszawie są niezgodne z prawem. Pojawiają się...

zobacz więcej

Jak ujawnił Reuters, kraje UE dostaną w drugim kwartale mniej szczepionek od AstraZeneki niż wynikało to z wcześniejszych uzgodnień. To kolejne opóźnienia dostaw do państw Wspólnoty.

Liderzy pięciu krajów (Belgii, Danii, Hiszpanii, Litwy i Polski) podpisali natomiast list przygotowany z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. W dokumencie pojawia się apel, by Bruksela zwiększyła zdolności produkcyjne szczepionek w Europie. „Musimy także zapewnić odpowiednie wsparcie producentom z Europy na wypadek nieoczekiwanych problemów podczas procesu produkcji” – podkreślono.

Zbigniew Kuźmiuk przypomina w rozmowie z portalem tvp.info, że dostawcy szczepionek usprawiedliwiają się problemami technicznymi i może faktycznie takie utrudnienia mają miejsce. Zauważa jednak, że na świecie są państwa, które korzystają z niemal nieograniczonego dostępu do kolejnych dostaw, a to nie bierze się znikąd.

Zobacz także -> Klasy 1-3 wracają do nauczania zdalnego

– Media porównały zapisy umowy, którą UE podpisała z firmą AstraZeneca, i podobne dokumenty przedstawione w tej sprawie przez rząd Wielkiej Brytanii. Zdaniem prawników Londyn podpisał porozumienie zdecydowanie lepsze i bardziej stanowcze niż Bruksela. To jest powód obecnej bezradności. Gdyby w umowie były twarde zobowiązania dotyczące terminów i liczby szczepionek, a dalej wynikały z tego określone kary, te firmy na pewno by się tak nie ślizgały – ocenia Kuźmiuk.

Niemcy i Francja załatwiają sobie szczepionki na boku

Dziś ogromny wzrost liczby zakażeń. Minister zdrowia zapowiada zmiany w obostrzeniach

Poranne dane pokazują, że w raporcie w środę mamy 12 146 nowych zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dziś rząd ma...

zobacz więcej

– Ważne, że problem ten podnieśli szefowie aż pięciu rządów, w tym premier Belgii, kraju z którego pochodzi szef Rady Europejskiej. Nie ma wątpliwości, że na poziomie konstrukcji umów Unia popełniła potężne błędy – uważa europoseł PiS.

Kuźmiuk podkreśla, że sytuacja jest dziwna, „bo Unia wyłożyła około 3,5 mld euro dla firm farmaceutycznych na przyspieszenie badań: 2,7 mld z budżetu UE i 0,8 mld od państw członkowskich”.

– Na pewno nie były to zmarnowane pieniądze. Dzięki temu proces badań został na ostatnich etapach maksymalnie przyspieszony. Szczepionka pojawiła się w ciągu roku, co było wielkim osiągnięciem. Ale wykładając te pieniądze Unia Europejska z jakichś powodów nie zagwarantowała sobie choćby pierwszeństwa w dostępie do szczepionek. To bardzo dziwna sytuacja – uważa.

Zobacz także -> Szczepionka zmniejsza przenoszenie wirusa o 2/3

Polityk przypomina też, że porozumienie, które zostało zawarte przez Unię za prezydencji Niemiec, zakładało, iż „wszystkie dawki zamawiamy wspólnie i nie organizujemy niczego na boku”. – Teraz słyszymy, że Niemcy, Francja czy Dania sobie takie dostawy załatwiły. Solidarność europejska po raz kolejny została więc nadwyrężona. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że Komisja Europejska nie reaguje – mówi.

Kuźmiuk z nadzieją o Johnson & Johnson

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod...

zobacz więcej

Zbigniew Kuźmiuk przypomina w rozmowie z portalem tvp.info, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecywała zaszczepienie 70 proc. obywateli UE do końca września tego roku. Chociaż dostawy dawek zamiast przyspieszać, są regularnie opóźniane, Niemka przekonuje, że jej założenie uda się zrealizować.

Kuźmiuk ma nadzieję, że chociaż nie wygląda to póki co najlepiej, plany faktycznie będą spełnione.

– Jest pewna nadzieja w szczepionkach innych firm, które kończą swoje badania lub ich produkty zatwierdza już teraz Europejska Agencja Leków. Szczególna nadzieja w szczepionce Johnson & Johnson. Nie dość, że potwierdzona została jej wysoka skuteczność, to ma też ten atut, że jest jednodawkowa. Gdyby została więc zatwierdzona, znacząco przyspieszy proces szczepień – wskazuje.

Zobacz także -> Wzrost zakażeń w Czechach. Spada zaufanie do rządu

Europoseł PiS mówi, że to dobrze, iż premierzy szukają dodatkowych wyjść i możliwości. – Miejmy nadzieję, że Unia Europejska będzie bardziej stanowcza i też zacznie stawiać pewne warunki, które poprawią sytuację obywateli wszystkich naszych państw – podsumowuje.

źródło:
Zobacz więcej