RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spłonął w atmosferze Ziemi. Polski satelita PW-Sat2 zakończył misję

Koniec misji polskiego satelity (fot. PW)
Koniec misji polskiego satelity (fot. PW)

Satelita projektu studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat2 zakończył misję. We wtorek po północy spłonął w atmosferze Ziemi. Jego celem było testowanie zaprojektowanego przez studentów żagla deorbitacyjnego. Opracowana technologia ma pomóc w przyszłości w rozwiązaniu problemu „kosmicznych śmieci”.

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos. Jego misją jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego.

zobacz więcej

PW-Sat2 to projekt Studenckiego Koła Astronautycznego (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej). Głównym celem studentów było skonstruowanie i przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacji w postaci żagla o powierzchni 4 m².

Pierwsze polskie zdjęcie z pokładu satelity


Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską na pokładzie rakiety Falcon 9 - 3 grudnia 2018 r. Podczas głównej części misji pomyślnie zostały przeprowadzone testy wszystkich podsystemów satelity: układu zasilania, układu komunikacji, komputera pokładowego, kamer oraz czujnika Słońca i promieniowania kosmicznego. W tym czasie PW-Sat2 wykonał także pierwsze polskie zdjęcie z pokładu satelity - czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej.

Główna faza misji trwała do 28 grudnia 2018 roku, kiedy to nastąpiło otwarcie żagla deorbitacyjnego. PW-Sat2 odebrał sygnał nadany przez stację naziemną z odpowiednim poleceniem. Dotychczas zwinięty w pojemniku żagiel został zwolniony i uzyskał docelowy kształt – napisano.

Polski satelita wykonał główne doświadczenia. Kolejny etap misji – otwarcie żagla

Satelita PW-Sat2, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, wykonał już wszystkie główne doświadczenia i wkrótce rozłoży żagiel...

zobacz więcej

Jeszcze tego samego dnia uczestnicy projektu odebrali pierwsze ujęcia z kamer pokładowych. Niestety po ok. 3 dniach na żaglu pojawiły się rozerwania, które z czasem objęły około 30-35 proc. powierzchni żagla. Obniżyło to skuteczność jego działania i wydłużyło przewidywany czas deorbitacji z kilkunastu miesięcy do ok. 2,5 roku – poinformowano.

Ostatnia wiadomość


Finalna seria zdjęć została wykonana w sobotę 20 lutego 2021 roku, gdy satelita znajdował się na wysokości ok. 312 km. Żagiel pozostał w dobrej kondycji.

Podczas ostatniej sesji komunikacyjnej, która miała miejsce w nocy z 22 na 23 lutego, gdy satelita znajdował się na wysokości poniżej 275 km o godzinie 00:14:14 stacja naziemna w Gliwicach odebrała ostatnią ramkę radiową z PW-Sata2, która zawierała wiadomość: „Goodbye PW-Sat2 and youtu.be/dQw4w9WgXcQ ”

Pierwszy polski satelita wykonał zdjęcie Ziemi

Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez...

zobacz więcej

- My oczywiście wiedzieliśmy, że to już będzie koniec, ponieważ z naszych danych wynikało, że 22 lutego satelita zejdzie tak nisko, że po prostu spłonie w atmosferze Ziemi - powiedział Dominik Roszkowski wicekoordynator projektu PW-Sat2. I dodał, że przy następnej sesji nie udało się już nawiązać połączenia z satelitą.

Znakomity projekt warszawskich studentów


PW-Sat2 był satelitą o wymiarach 10 na 10 na 20 centymetrów. Był wyposażony w żagiel deorbitacyjny, który umożliwił mu zejście w atmosferę Ziemi. Bez żagla, satelita pozostałby w przestrzeni kosmicznej około 15 lat. PW-Sat2 na swoim pokładzie miał także inne doświadczenia zaprojektowane przez studentów Politechniki.

Trwają prace nad następcą PW-Sat2


Jego misja trwała 813 dni. Projekt trwał 8 lat, pracowało nad nim ponad 100 osób. Studenci Politechniki Warszawskiej aktualnie pracują nad następcą PW-Sat2 - satelitą PW-Sat3.

Zobacz także: Dwa pionierskie polskie satelity poleciały w kosmos

źródło:
Zobacz więcej