RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Premier do PO: Podwyżką podatków zasililiście mafie VAT-skie, my poganiając je, zasililiśmy polskie rodziny w te środki [WIDEO]

– W czasach Platformy Obywatelskiej bandyci w białych kołnierzykach, z teczką, kradli na potęgę podatek VAT. Drodzy przedsiębiorcy, my stanęliśmy po waszej stronie. Pogoniliśmy tę mafię VAT-owską – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Doniesienia niektórych mediów sugerujących, że rząd źle sobie radzi z wyłudzeniami VAT, określił mianem „kłamstwa VAT-owskiego”.

Spór rządu i TVN o lukę VAT. Ekspert wyjaśnia szczegóły

– W 2015 r. dochody z VAT wynosiły około 123 mld zł, a w 2020 r. będzie to już prawdopodobnie około 185 mld zł. Łatwo policzyć, że daje to ponad 60...

zobacz więcej

RAPORT W SPRAWIE KRADZIEŻY VAT

– Bardzo wyraźnie widać było to, że część mediów, kierowanych z zagranicy, należących do zagranicy, wraz z częścią opozycji postanowiło zagrać bardzo ciekawie. Postanowili raz jeszcze posłużyć się opozycyjnym kłamstwem VAT-owskim. Postanowili pokazać, że to w czasach Platformy Obywatelskiej cokolwiek dobrego się tutaj działo, a my nie naprawiliśmy finansów państwa – powiedział premier.

Jak mówił, „niestety, to jest ta stara prawda, o której mówił jeden z pisarzy”. – Mario Puzo odnotował, że bandyci w białych kołnierzykach potrafią więcej ukraść, więcej złego zrobić czasami niż tysiąc facetów z pistoletami. I tak było w czasach Platformy Obywatelskiej. Bandyci w białych kołnierzykach, z teczką, kradli na potęgę podatek VAT – powiedział szef rządu.

– Warto zajrzeć do statystyk podatkowych, warto zajrzeć rok po roku, jak wyglądała sytuacja ściągalności podatku VAT. Otóż wy podwyżką podatków VAT zasilaliście mafie VAT-owskie, a my poprzez pogonienie mafii VAT-owskich zasililiśmy polskie rodziny w te środki – powiedział Morawiecki zwracając się do opozycji. – Z tego sukcesu, z tego VAT, mamy środki na rozwój dróg, szkół, modernizację szpitali czy 500 Plus – wyliczał.

Szef rządu przypomniał o listach bezskutecznie kierowanych przez przedstawicieli wielu branż do ministra finansów w rządzie PO-PSL Jacka Rostowskiego, z prośbą o pomoc w naprawie sytuacji z VAT-em. – Drodzy przedsiębiorcy, my stanęliśmy po waszej stronie. Pogoniliśmy tę mafię VAT-owską – podkreślił.

Szef rządu przypomniał jednocześnie, że w roku 2015, ostatnim roku rządów Platformy Obywatelskiej, wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł, podczas gdy w roku 2020 wzrosły one do 184 mld zł.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że udostępnione niedawno dane Komisji Europejskiej wskazują, że „Polska jest jedynym krajem wśród państw członkowskich UE, który we wszystkich możliwych parametrach, ma pozytywne oceny z punktu widzenia podstawowych wyznaczników stabilności finansów publicznych”. W pierwszej połowie lutego KE opublikowała raport, z którego wynikało, że spośród wszystkich krajów Wspólnoty jedynie Polska charakteryzuje się niskimi wskaźnikami ryzyka krótko-, średnio- i długookresowego przy jednoczesnych wysokich wskaźnikach stabilności i wiarygodności, a także dobrymi perspektywami rozwoju nawet przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu. 

-> Przeczytaj także: „Kłamliwa publikacja”. Prokuratura Krajowa do TVN24: Utajniliście informacje od nas

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej