RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Klasy 1-3 wracają do nauczania zdalnego. Rząd regionalizuje obostrzenia [WIDEO]

Zamknięte hotele, galerie handlowe, nieczynne kina, teatry, muzea i galerie, a także baseny i korty tenisowe; uczniowie klas 1-3 przechodzą na nauczanie zdalne – takie decyzje podjął rząd w obliczu rosnącej fali zakażeń koronawirusem. Jak powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, te zmiany wprowadzane są „w jednej szesnastej”, dotkną bowiem tylko jednego województwa. Pozostała część Polski pozostaje w dotychczasowym reżimie epidemicznym. Dodatkową zmianą będzie kwarantanna po przekroczeniu granicy z południowymi sąsiadami.

Rząd zdecydował – od wtorku modyfikacja obostrzeń ws. COVID-19. Sprawdź zakres zmian

Rząd podjął decyzję o modyfikacji restrykcji związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Już w środę rano szef resortu zdrowia zapowiadał, że sytuacja epidemiczna w Polsce „nie wygląda dobrze”. Odnotowano dziś 12 146 nowych przypadków COVID-19 – blisko dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej. Od kilku dni przedstawiciele rządu wskazywali na prawdopodobny krok w kierunku zaostrzenia restrykcji.

Niedzielski: Trzecia fala COVID-19 się rozpędza


W konferencji prasowej Adam Niedzielski brał udział zdalnie, z powodu kwarantanny, na której przebywa po potwierdzeniu zakażenia u ministra Michała Dworczyka.

Minister zdrowia podkreślił, że trzecia fala COVID-19 w Polsce „się rozpędza”: notowana obecnie średnia dzienna zakażeń jset na poziomie 8 tys. przypadków, a jeszcze przed tygodniem było ich 6 tys.

– Szczyt trzeciej fali w obecnym wariancie ma być na średnim poziomie 10-12 tysięcy zakażeń – ocenił Niedzielski.

Nowe obostrzenia dla Warmii i Mazur


Szef resortu zdrowia przyznał, że zdecydowano się na zrobienie „małego kroku w tył”, w stosunku do niedawnego luzowania obostrzeń. Jak dodał, chodzi o „jedną szesnastą” kroku w tył – obecne restrykcje zostaną bowiem utrzymane w całym kraju do 14 marca – oprócz województwa warmińsko-mazurskiego.

W tym jednym województwie zdecydowano się na zaostrzenie obostrzeń:

• nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego;

• zamknięte zostaną galerie handlowe;

• muzea, kina i teatry nieczynne;

• zamknięcie hoteli;

• nieczynne korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.
teraz odtwarzane
Nowe restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim

Co z próbnymi maturami?


W trakcie konferencji Adam Niedzielski pytany był także o matury próbne, które mają zostać przeprowadzone w szkołach w przyszłym tygodniu. Odnosząc się do przejścia na naukę zdalną przyznał, że terminy matur w woj. warmińsko-mazurskim będą prawdopodobnie przesunięte na później. Decyzja – zaznaczył – będzie leżała jednak w gestii ministra edukacji.

Wcześniej w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odniósł się do nieprawdziwych informacji dotyczących likwidacji szkół specjalnych.

Zobacz także: Nowe zasady dot. nauki w szkołach. Konferencja Przemysława Czarnka
teraz odtwarzane
Konferencja Przemysława Czarnka

Obowiązkowa kwarantanna z jednym wyjątkiem


Wprowadzono także zmiany na granicach – kwarantanna będzie obowiązkowa po przyjeździe z Czech i Słowacji. Jak wyjaśnił Niedzielski, w tej kwestii obowiązują pewne wyjątki.

źródło:
Zobacz więcej