RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Rzymie odkryto starożytne mury i grobowiec [WIDEO]

Grupa naukowców odkryła duży blok kamieni, który posłużył do rozbudowy muru obronnego w Rzymie w IV w. p.n.e. Odnaleziono także grobowiec ważnej postaci w czasach Republiki Rzymskiej. Jak tłumaczą eksperci, tylko wybitna osobowość mogła zostać pochowana w granicach miasta.

Dzień Katakumb. Tym razem odbędzie się online

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej...

zobacz więcej

Odkryć dokonano w podziemiach Hiszpańskiej Szkoły Historii i Archeologii (EEHAR-CSIC) w Rzymie, będącej częścią Najwyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) nieopodal fora Trajana. Na terenie wykopalisk natrafiono na wielkie bloki kamienne, które wykorzystano do rozbudowania murów obronnych w IV w. p.n.e., aby chronić miasto przed inwazją Galów. Według naukowców odnalezione fragmenty służyły do podtrzymywania terenu.

– Resztki odnalezione podczas prac (archeologicznych) rozpoczętych w szkole w 2015 r. składają się z konstrukcji zabezpieczającej, związanej z wielką rozbudową muru obronnego Rzymu – wyjaśniał dyrektor EEHAR-CSIC Antonio Pizzo hiszpańskiej agencji informacyjno-naukowej SiNC.

Poza tym odkryto także grobowiec wpływowej postaci z późnego okresu Republiki Rzymskiej. Konstrukcja powstała prawdopodobnie na początku I w. p.n.e. W okresie Trajana grób został jednak zniszczony, bo zaplanowano budowę nowych obiektów. Jak się okazuje, ślady po nim jednak pozostały.

– Pochowany musiał odgrywać istotną rolę w późnej Republice Rzymskiej – wskazał Pizzo. – Niestety, nie znaleźliśmy żadnego zapisu, który powiedziałby nam, kim był – zaznaczył w rozmowie z telewizją RTVE.

Prace badawcze i konserwatorskie nad znaleziskami będą prowadzone pod nadzorem włoskiego Ministerstwa Kultury.

źródło:
Zobacz więcej