RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest wyrok. Warszawa odda mieszkańcom miliardy? Mamy stanowisko ratusza

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obowiązujące od marca 2020 roku stawki opłat za śmieci w Warszawie są niezgodne z prawem. Pojawiają się więc pytania o to, czy miasto będzie musiało zwrócić mieszkańcom miliardy złotych. – Nie zgadzamy się z decyzją sądu. Na pewno będziemy składać kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówi portalowi tvp.info Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Wielkie zmiany w stolicy i fala komentarzy: „W dobie pandemii wymusić, by ludzie przestali się myć”

Michał Olszewski (zastępca Rafała Trzaskowskiego) pochwalił się w sieci, że dzięki decyzji radnych „od grudnia mieszkańcy Warszawy zapłacą za...

zobacz więcej

Chodzi o opłatę, która obowiązuje warszawiaków od zeszłego roku. Gospodarstwo domowe w mieszkaniach w blokach płaci 65 zł miesięcznie za odbiór śmieci, a w domach jednorodzinnych - 94 zł. Zmiana wysokości opłat była wynikiem decyzji Rady Miasta podjętej w grudniu 2019 r.

Sprawa budziła ogromne emocje.

Skargę złożyła więc Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga”. Zaznaczano, że podwyżki opłat za śmieci sięgają średnio 253 proc., a dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – aż 550 proc. Teraz do sprawy odniósł się sąd.

Zobacz także:  Trzaskowski: rząd zmusza do podwyżek

Jak wskazano, stawek za wywóz śmieci dla mieszkańców nie powinno być dwóch, ale tylko jedna. Dwie są niezgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. – Użyte w ustępie 2 par. 6j sformułowanie „jedna stawka” wyklucza możliwość różnicowania stawki, bo to prowadzi do ustalenia dwóch lub więcej stawek, co pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią tego przepisu – stwierdził WSA.

��Sensacyjny wyrok WSA w sprawie ustawy śmieciowej‼️ Jeśli wyrok zostanie podtrzymany przez Sąd Najwyższy Miasto...

Opublikowany przez Portal Warszawski Środa, 24 lutego 2021


Ratusz: To pierwszy taki wyrok

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod...

zobacz więcej

Teraz największe emocje budzi sprawa ewentualnych odszkodowań. Jeśli wyrok byłby utrzymany, doszłoby do sytuacji, gdy warszawiacy mogliby domagać się zwrotu opłat śmieciowych pobieranych na podstawie unieważnionych przepisów.

– Nie zgadzamy się z decyzją sądu. Na pewno będziemy składać kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówi portalowi tvp.info Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

– To pierwszy taki wyrok. W pozostałych orzeczeniach sądy nie kwestionowały możliwości różnicowania stawek w zależności od rodzaju nieruchomości - komentuje i dodaje, że najnowszy wyrok to zanegował, więc ze strony miasta pojawi się w tej sprawie kasacja.

Zobacz także:   Podwyżki za śmieci w Warszawie przegłosowane

Karolinę Gałecką zapytaliśmy również o ewentualny zwrot części opłat, jakie ponieśli mieszkańcy. Rzeczniczka podkreśliła w odpowiedzi, że na razie nie chce spekulować w tej sprawie.

– Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami i uchwała była przygotowana literalnie na podstawie przepisów ogólnokrajowych znowelizowanej ustawy z 2019 r. Zobaczymy więc, jaka będzie decyzja NSA – stwierdza.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2021 r. mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie.

Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy).

źródło:
Zobacz więcej