RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Łatwiej egzekwować alimenty. W 2020 roku padł rekord

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc.  (fot. Shutterstock/ wavebreakmedia)
Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. (fot. Shutterstock/ wavebreakmedia)

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W minionym roku komornicy odzyskali ogółem rekordowe ponad 9,2 mld zł. Według resortu przyczyniła się do tego reforma komornicza w 2019 r.

Ukrył się w lesie, bo nie płacił alimentów. Mieszkał w samochodzie

Policjanci z Brzeszcz (woj.małopolskie) zatrzymali 42-latka poszukiwanego listem gończym za niepłacenie alimentów. Mężczyzna mimo niskich...

zobacz więcej

Resort przekazał, że skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. „Ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej służby komorniczej przynosi bardzo dobre efekty. Pomimo pandemii koronawirusa i ograniczeń wynikających z ustaw covidowych, udało się utrzymać wysoki poziom skuteczności egzekucji” – wskazano.

Skuteczność egzekucji wzrosła w 2020 r. o 7,8 proc. w porównaniu z 2018 r., czyli okresem sprzed reformy. „W 2020 r. wyniosła 23,5 proc. a w 2018 r. – 15,75 proc.

Wyższa skuteczność egzekwowania alimentów


Mimo znacznych ograniczeń związanych z epidemią skuteczność egzekucji w zeszłym roku była prawie na takim samym poziomie co rok wcześniej (różnica to zaledwie 0,14 proc.). W porównaniu z 2018 r. również w 2019 r. skuteczność egzekucji była zdecydowanie wyższa – o 7,9 proc.” – czytamy w informacji MS.

Musi płacić alimenty na córkę, mimo że sama się nią opiekuje

Elżbieta Dankiewicz od pół roku musi płacić byłemu mężowi alimenty na córkę, choć sama się nią opiekuje. Parę dni temu odbyła się rozprawa. Kobieta...

zobacz więcej

W sprawach alimentacyjnych skuteczność egzekucji w 2019 r. wynosiła 16,41 proc., a w 2020 r. już 20,1 proc. „To rekordowy wynik w ostatnich pięciu latach” – wskazał MS.

Jak podkreślił resort, miniony rok był też rekordowy pod względem wszystkich wyegzekwowanych kwot.

„Komornicy odzyskali w sumie aż 9 mld 249 mln zł. To najwyższy wynik w historii – lepszy niż w 2019 r., kiedy suma wyegzekwowanych kwot wyniosła 9 mld 107 mln zł, jak też w 2018 r. (9 mld 18 mln zł)” – wskazało ministerstwo.

Nowe przepisy zmniejszyły patologie


„Do uzyskania takiego efektu przyczyniła się reforma komornicza wprowadzona na początku 2019 r. Nowe przepisy znacząco poprawiły skuteczność i zlikwidowały patologie, które obniżały zaufanie do komorników” – podał resort sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej