RAPORT

Pogarda

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. PAP/Marcin Obara)
Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod projektem w tej sprawie zebrał tylko 7 tys. podpisów. To niemal pięciokrotnie mniej niż wynosi liczba członków Platformy Obywatelskiej!

Polityk PO o likwidacji TVP Info: Będę namawiał, ale obywatelskiego poruszenia nie ma

Gdy ogłosili zbieranie podpisów pod likwidacją TVP Info i abonamentu RTV, to regionalni działacze zaczęli im wysyłać zdjęcia Polski w śniegu z...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska ma ponad 33 tys. członków. Jak informowano na początku tego roku, w ciągu ostatnich 12 miesięcy partię opuściło około 600 osób, ale zasiliło 1,2 tys. nowych. Wynik jest więc dodatni. To dobra wiadomość dla liderów, bo podsumowując czas ostatniej kadencji, jeszcze rok temu wyliczono, że szeregi PO opuściło aż 6 tys. osób.

Jednym z najnowszych pomysłów na pobudzenie struktur PO miało być zbieranie podpisów pod projektem o likwidacji TVP Info i wszystkich programów publicystyczno-informacyjnych Telewizji Polskiej. Od polityków znających się na funkcjonowaniu tak dużych ugrupowań słyszeliśmy, że sprawa nie zainteresuje opinii publicznej, ale może zmobilizować do działania tzw. „doły” partii.

Zobacz także:  Obsesja Trzaskowskiego. Widzi TVP Info nawet w radiu Zet

Tymczasem okazuje się, że liderzy PO mają na razie zaledwie 7 tys. głosów poparcia w tej sprawie. Oznacza to, że nawet gdyby wszystkie z podpisanych osób należały do Platformy, byłaby to zaledwie około 1/5 formacji.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że kontrowersyjna propozycja Borysa Budki nie znalazła też poparcia Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości, Polski 2050 ani Kukiz’15. Przedstawiciele wszystkich tych ugrupowań wyrażali się o projekcie Platformy krytycznie i nie podzielali entuzjazmu PO w tej sprawie.

Hołownia wbił gwóźdź do trumny pomysłu Trzaskowskiego. Chodzi o TVP

Rafał Trzaskowski od wielu miesięcy apeluje o likwidację stacji TVP Info i wielu programów Telewizji Polskiej. Platforma rozpoczęła nawet zbieranie...

zobacz więcej

Jeden z polityków związanych z PO powiedział anonimowo tygodnikowi „Wprost”, że zbieranie podpisów ws. likwidacji TVP Info „idzie jak krew z nosa”. Politycy Platformy zachęcają, aby ludzie przychodzili złożyć podpisy do biur parlamentarnych, ale odzew jest znikomy.

– Przez tydzień nie pojawił się nikt, kto chciałby podpisać się pod naszą inicjatywą. Ja oczywiście własnymi kanałami zbiorę podpisy, których partia ode mnie wymaga – przyznał działacz Platformy.

Mimo to część osób ze ścisłego kierownictwa partii nie daje za wygraną. Rafał Trzaskowski przypomniał we wtorek, że do złożenia obywatelskiego projektu potrzeba 100 tys. podpisów w trzy miesiące. – To jest w pewnym sensie możliwość opowiedzenia się właśnie za prawdą – podkreślał i apelował o mobilizację.

Na ulicach miast podpisy osobiście zbierają również inne osoby z otoczenia Borysa Budki, które nie chcą zawieźć lidera: m.in. Andrzej Halicki w podwarszawskim Piasecznie i Agnieszka Pomaska w Gdańsku.

Zobacz także:  Fiasko akcji PO ws. TVP Info?

We wtorek dziennikarzy zainteresowała jeszcze jedna rzecz. PO głośno mówi o likwidacji TVP, ale nie proponuje, co w zamian. – Czy przygotują panowie jakiś projekt tych zmian, bo tak hasłami to można operować? – dopytywał jeden z reporterów.

– O szczegółach ustawowych za wcześnie jest by informować – stwierdził jednak Borys Budka. Jak zaznaczył, podtrzymuje swoją narrację o tym, że „będzie to prawdopodobnie projekt całej opozycji”. Pominął przy tym fakt, że na dzień dzisiejszy żadna z frakcji opozycyjnych (poza Koalicją Obywatelską) nie wyraziła poparcia dla propozycji PO.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej