RAPORT

Pogarda

„WOT bawi się w wojsko”. Oburzenie po słowach posła PO

Konrad Frysztak na posiedzeniu komisji obrony narodowej (fot. sejm.gov)
Konrad Frysztak na posiedzeniu komisji obrony narodowej (fot. sejm.gov)

Najnowsze

Popularne

Podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony poseł PO Konrad Frysztak powiedział, że „armia Wojsk Obrony Terytorialnej bawi się w wojsko”. W rozmowie z portalem tvp.info szef komisji Michał Jach ocenia, że takie słowa nigdy nie powinny paść, a Terytorialsi mają ogromne zasługi – m.in. w walce z epidemią. – Jeżeli ktoś wypowiada się o nich pogardliwie, to jest to skandal – dodaje poseł PiS Radosław Fogiel. Z kolei Fryczak zapewnia nas, że jego słowa wyrwano z kontekstu.

Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

„Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” – tak w serii artykułów Onetu scharakteryzowano karabinek Grot, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Na komisji obrony narodowej przedstawiciele ministerstwa odnosili się do tematu wad konstrukcyjnych polskiego karabinka Grot i ich wpływu na bezpieczeństwo korzystających z tego sprzętu żołnierzy Wojska Polskiego.

Zasiadający w komisji poseł PiS Radosław Fogiel zacytował w sieci wypowiedź jednego z przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. „Przed chwilą poseł Konrad Frysztak z Platformy stwierdził, że Terytorialsi bawią się w wojsko. W kontekście ogromnego wysiłku i poświęceń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w walce z pandemią to skandaliczne stwierdzenie” – napisał.

W rozmowie z portalem tvp.info dodał, że słowa polityka PO mocno go uderzyły, gdyż „myślał, że opozycja porzuciła już fałszywą narrację o rzekomych problemach braku kompetencji wśród Terytorialsów”.

Zobacz także:  Szczepienia kombatantów. WOT zapewni transport

– To nie jest atak na PiS czy rząd, tylko atak na polskie wojsko, część naszych sił zbrojnych, a przede wszystkim ludzi, którzy są głęboko oddani służbie ojczyźnie. Szczególnie w czasie epidemii udowodnili po wielokroć, jak słuszną decyzją było powołanie WOT. Pomagają seniorom i weteranom na kwarantannie. Prowadzą mobilne punkty wymazów. Są w szpitalach, DPS-ach i tam, gdzie odbywają się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ich zaangażowanie jest ogromne i jeżeli ktoś wypowiada się o nich pogardliwie, to jest to skandal – mówi nam Radosław Fogiel.

Inne państwa zainteresowane sukcesem WOT

Ogromne zainteresowanie wstąpieniem do WOT. Tysiące nowych ochotników

– Tylko w ciągu ostatnich trzech weekendów powołaliśmy ponad 1 tys. nowych ochotników – mówi portalowi tvp.info rzecznik Terytorialsów płk Marek...

zobacz więcej

Przewodniczący komisji obrony Michał Jach (PiS) dodaje, że politycy opozycji przez lata bardzo ostro wyrażali się o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale z czasem zmienili nastawienie do tej formacji. Uważa, że taką narrację podejmują już tylko „osoby bardzo radykalne lub źle życzące Polsce”.

– Rozmawiając z politykami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo innych państw, często jestem pytany o WOT. Nawet za granicą często podnoszony jest ten temat, że w Polsce takie wojska udało się stworzyć i funkcjonują one w sposób wręcz podręcznikowy. Pytają mnie, jak to wszystko działa i na przykładzie naszych Wojsk Obrony Terytorialnej rozważają wprowadzanie u siebie pewnych zmian – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Jach.

Zobacz także:  Szkolenie WOT w trudnych warunkach zimowych

Na koniec polityk przekonuje, że zasługi Terytorialsów na rzecz obywateli są ogromne, a gdyby WOT nie było, „na pewno w walce z epidemią radzilibyśmy sobie o wiele gorzej”.

Frysztak: Słowa wyrwane z kontekstu

„Nie pokazujcie Nitrasowi!” Tak Tusk i Komorowski jeździli po Polsce [WIDEO]

Sławomir Nitras oburzył się faktem, że w kolumnie aut, w której jechał prezydent RP Andrzej Duda, przemieszczało się kilka samochodów. W końcu...

zobacz więcej

Konrad Frysztak z PO to były wiceprezydent Radomia. Ponieważ dyskusja ws. karabinków Grot dotyczyła również Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, polityk postanowił zabrać głos w dyskusji.

Podkreślał, że po zmianie rządów w Polsce, obsada stanowisk w fabryce została mocno zmieniona. Wskazywał, że wysokie stanowiska powierzono osobom, które wcześniej nie miały doświadczenia w wojskowości. – Problemem fabryki broni nie jest Grot. Problemem fabryki jest PiS – mówił i oceniał, że zakład stał się „przyczółkiem dla ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością”.

Zobacz także:  Żołnierze WOT zakończyli działania na dojeździe do Eurotunelu

W pewnym momencie dodał: „Armia Wojsk Obrony Terytorialnej bawi się w wojsko. Strzela na sucho, a do tego ten karabin nie był przygotowany. Według mojej wiedzy 43 tys. egzemplarzy broni jest w WOT, a tylko 7 tys. sztuk w regularnej armii. Czy to jest normalne?”

W rozmowie z portalem tvp.info polityk zapewnia, że jego wypowiedź o Terytorialsach została wyrwana z kontekstu. Zaznacza, że odsłuchując całą jego wypowiedź, można ją zinterpretować zupełnie inaczej, niż zrobili to politycy PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej