RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dziś ogromny wzrost liczby zakażeń. Minister zdrowia zapowiada zmiany w obostrzeniach

Trzecia fala epidemii w Polsce (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Trzecia fala epidemii w Polsce (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Poranne dane pokazują, że w raporcie w środę mamy 12 146 nowych zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dziś rząd ma zdecydować, co z dalszymi obostrzeniami.

Rząd zdecydował – od wtorku modyfikacja obostrzeń ws. COVID-19. Sprawdź zakres zmian

Rząd podjął decyzję o modyfikacji restrykcji związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma przedstawić w środę szczegółowe nowe zasady dotyczące obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Niedzielski pytany był w TOK FM m.in. o najnowsze dane dotyczące potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

– Niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili. Te poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy tę barierę 10 tys. i to nie tak nieśmiało tylko ten dokładny wynik to jest 12 146 nowych zachorowań – powiedział.

Niedzielski dodał, że dzisiejsze dane należy odnosić przede wszystkim do wyniku, który był tydzień temu. – A tydzień temu to było 8,7 tys., czyli mamy bardzo dynamiczny wzrost też i z dnia na dzień i właśnie w stosunku do poprzedniego tygodnia, bo to jest prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu – wskazał.

Nowe obostrzenia


– Idziemy w kierunku ograniczenia ruchu na południowej granicy Polski. Będziemy chcieli dokonać formalnej zmiany niedopuszczenia stosowania chust i przyłbic. Prawdopodobnie zamkniemy hotele. Ale tę decyzję podejmiemy po konsultacjach z premierem – mówił w TOK FM minister.

Niedzielski powiedział, że na pewno wariant brytyjski koronawirusa jest obecny w Polsce; zwracał szczególną uwagę pod tym względem na województwo warmińsko-mazurskie. Dopytywany był, od kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych obostrzeń choćby na Warmii i Mazurach lub zróżnicowania obostrzeń ze względu na regiony kraju.

– Od soboty, tutaj nie ma co czekać, być może nawet wcześniej, ale będziemy podejmowali tę decyzję dosłownie w ciągu najbliższych dwóch godzin, bo zarys mamy, ale ostatecznie chcemy też uwzględnić wyniki (liczby nowych zakażeń) dzisiejsze – powiedział Niedzielski.

Potwierdził, że te „te najbardziej radykalne obostrzenia” mają dotyczyć na razie jednego województwa . – Cały czas jednak reprezentujemy takie podejście, że trzeba brać na siebie pewne ryzyko, mamy już jakąś cześć populacji, która już przechorowała koronawirusa, akcja szczepień idzie nam naprawdę dobrze na tle Europy, więc mamy coraz więcej elementów, które przemawiają za tym, że decyzje dotyczące luzowania obostrzeń powinny być coraz bardziej odważne i one były odważne – mówił Niedzielski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej