
Częste spożywanie produktów zawierających fruktozę może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego – informują naukowcy ze Swansea University w Walii. Ich wnioski opublikowało pismo „Nature Communications”.
Witaminy D, A oraz K mogą zmniejszać zdolność wirusa SARS–CoV–2 do zakażania komórek ludzkich – wynika z symulacji komputerowych, które...
zobacz więcej
Fruktoza występuje zarówno w owocach i miodzie, jak i w napojach, słodyczach czy przetworzonej żywności. Jej spożycie wzrosło, gdy na rynku pojawiło się bardzo dużo produktów zawierających syrop glukozowo–fruktozowy; to tańszy i bardziej wydajny zamiennik cukru.
Nadmierna konsumpcja fruktozy prowadzi do nagromadzenia tłuszczu w wątrobie, a także ma związek z cukrzycą typu 2, otyłością i niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
Podczas badań laboratoryjnych prowadzonych na komórkach ludzi oraz myszy zaobserwowano, że fruktoza przeprogramowuje komórkowe szlaki metaboliczne i stymuluje zwiększoną produkcję cytokin prozapalnych.
Zobacz także: Uwaga miłośnicy kawy - kafestol szkodzi sercu. Eksperci ostrzegają
Fruktoza wywołuje stan zapalny i uruchamia procesy produkcji reaktywnych form tlenu. W rezultacie może dochodzić do uszkodzeń komórek i tkanek, a także pogorszenia pracy różnych narządów i układów w organizmie – tłumaczą autorzy publikacji.