RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jakie dania najchętniej zamawiamy z dostawą? Jest raport

Pandemia skłoniła Polaków do sięgania po jedzenie z dostawą do domu (fot. Artur Widak/NurPhoto/Getty Images)
Pandemia skłoniła Polaków do sięgania po jedzenie z dostawą do domu (fot. Artur Widak/NurPhoto/Getty Images)

97 proc. ankietowanych internautów deklaruje, że w 2020 r. co najmniej raz zamówiło jedzenie z dowozem. Na popularności zyskują tzw. dark kitchen. Rebel Tang – koncept łączący gastronomię z nowoczesnymi technologiami, wraz z Glovo, Pepsi i Kraft Heinz, przeanalizował opinie internautów na temat dań z dowozem w 2020 roku.

Lokale gastronomiczne otwierają się. 20 tys. wznowiło swoją działalność

Nawet 20 tys. przedsiębiorców gastronomicznych wykluczonych i pominiętych w tarczach pomocowych wznowiło działalność po 18 stycznia – ocenił...

zobacz więcej

Internet to najlepszy barometr nastrojów społecznych; za pośrednictwem narzędzi analitycznych, badających wypowiedzi i wyszukiwania internautów (takich jak SentiOne czy Google Trends), firma Rebel Tang przeanalizowała rynek dostaw restauracyjnych w percepcji użytkowników sieci. Raport uzupełniło badanie własne.

82 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2020 r. chociaż raz zdecydowało się na zamówienie dań z restauracji w której dotychczas nie jedli. Pandemia skłoniła Polaków do sięgania po dostawę – 67 proc. ankietowanych przyznało, że korzystało z tej opcji częściej niż w 2020.

Z danych Glovo wynika, że najchętniej zamawianymi daniami były pizza i burgery.

– Najważniejszy wniosek z raportu jest dla nas jasny: wirtualne restauracje to przyszłość gastronomii. Rynek Food Delivery jeszcze przed pandemią rósł w tempie 40 proc. rocznie. Dark kitchen w 2019 r. były warte w Europie ponad 200 mln dolarów, podczas gdy w Polsce dopiero powstawały. Dziś kwota ta znacznie wzrosła – opowiada Marek Cynowski, CEO Rebel Tang.

– Niezwykle dynamiczny rozwój konceptów wirtualnych kuchni to nie tylko efekt pandemii, ale także wynik adaptowania przez branżę gastronomiczną nowych technologii – wyjaśnia Cynowski.

źródło:

Zobacz więcej