RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brytyjska odmiana będzie wkrótce dominować w Europie

Coraz więcej zakażeń nowymi odmianami koronawirusa w Szwecji (fot. PAP/EPA/Jonas Ekstramer)
Coraz więcej zakażeń nowymi odmianami koronawirusa w Szwecji (fot. PAP/EPA/Jonas Ekstramer)

W Szwecji do wtorku potwierdzono 775 przypadków wariantu brytyjskiego koronawirusa, 45 południowoafrykańskiego oraz cztery brazylijskiego. – Brytyjska odmiana będzie wkrótce dominować w Szwecji i Europie – ocenił główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Porażająca liczba. Tyle osób zmarło dotąd na COVID-19

40 milionów ludzi na całym świecie zostało dotąd zaszczepionych na koronawirusa. Pierwszą z dwóch dawek dostało natomiast 212 milionów. To dane...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według Tegnella „brytyjski wariant po raz pierwszy wykryty w Szwecji w okresie świątecznym rozprzestrzenił się w bardzo szybkim tempie”. – Wydaje się jednak, że szczepionki działają na ten szczep – zastrzegł ekspert.

W Szwecji odmiany koronawirusa wykrywane są wyrywkowo i obejmują w zależności od regionu od 10 do 100 proc. wszystkich pozytywnych próbek. Afrykańska i brazylijska odmiana koronawirusa sprawdzana jest sporadycznie z powodu – jak to określił Urząd Zdrowia Publicznego – „niepewnej metody testowej w przypadku tych wariantów koronawirusa”.

Anders Tegnell uważa jednak, że ogniska południowoafrykańskiej i brazylijskiej odmiany wirusa są w Szwecji „dobrze kontrolowane”. Naukowcy uważają, że warianty te są bardziej odporne na szczepionki.

W Szecji wciąż rośnie liczba zakażeń


W Szwecji nadal z tygodnia na tydzień rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. Główny epidemiolog twierdzi, że jest to „dość wyraźny wzrost, ale nie tak szybki, jak w przypadku innych krajów”. – Nikt nie wie, czy to jest początek trzeciej fali. Dowiemy się o tym, gdy już się tam znajdziemy – podkreślił Anders Tegnell.

Czytaj także: Która z odmian koronawirusa przeważa w Polsce? Niepokojące dane z Olsztyna

Koronawirus. Paryska policja zabrania spożywania alkoholu

Na niektórych ruchliwych ulicach Paryża od wtorku zabronione będzie spożywanie alkoholu w godzinach 11-18 – ogłosiła paryska policja. Zakaz wynika...

zobacz więcej

W Sztokholmie liczba zakażeń wzrosła w ostatnim tygodniu o 27 proc. We wtorek władze sztokholmskiego regionu zaleciły zakrywanie nosa oraz ust w transporcie publicznym przez cały dzień, a nie tylko, jak do tej pory, w godzinach szczytu.

Podobne rekomendacje wydały wcześniej władze kilku innych regionów, w tym prowincji obejmującej Goeteborg.

Szwedzkie władze o ewentualnym wprowadzeniu ogólnokrajowych restrykcji w związku z ryzykiem nadejścia trzeciej fali pandemii mają zdecydować w środę.

200 tys. osób zaszczepionych


W Szwecji od piątku liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 64, do 12 713, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w tym czasie o 10 933, do 642 099.

Do wtorku co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 427 783 osób, a dwie - 217 478.

Czytaj także: Władze włoskiego regionu: koronawirus jest coraz agresywniejszy 

źródło:

Zobacz więcej