RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy odkryli genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19

Model naukowcy przetestowali na grupach ochotników z Moskwy i Madrytu (fot. PAP/Leszek Szymański)
Model naukowcy przetestowali na grupach ochotników z Moskwy i Madrytu (fot. PAP/Leszek Szymański)

Z pomocą sztucznej inteligencji rosyjscy naukowcy odkryli, że geny odpowiedzialne za prezentowanie wirusów na powierzchni zakażonych komórek odpowiadają za to, jak ciężko ktoś przechodzi zakażenie SARS-CoV-2. Genetyczne badanie ma pozwalać na ocenę ryzyka także w przypadku nowych mutacji wirusa.

Nowe mutacje koronawirusa: Więcej zakażeń na Wyspach, niepokój w Brazylii i RPA

Na świecie narasta obawa przed nowym wariantem koronawirusa odpowiedzialnym za duży wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenia się także...

zobacz więcej

Naukowcy z rosyjskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej (HSE) wyjaśnili, że za ochronę przed wirusami w ogromnej mierze odpowiadają limfocyty T, które zabijają zainfekowane komórki. Żeby jednak mogły to zrobić, komórka musi pokazać na swojej powierzchni fragmenty wirusa, które limfocyty będą mogły rozpoznać.

Zdolność tę silnie określają geny tworzące tzw. układ antygenów leukocytarnych (HLA). Pod tą nieco skomplikowaną nazwą kryje się zestaw cząsteczek unikatowych dla każdej osoby. U niektórych ludzi cząsteczki te radzą sobie ze swoim zadaniem lepiej, a u innych gorzej.

Model przetestowano na ochotnikach


Rosyjski zespół stworzył system sztucznej inteligencji, który nauczył się przewidywać odpowiedź HLA na koronawirusa u różnych pacjentów, na podstawie ich genów. Model naukowcy przetestowali na grupach ochotników z Moskwy i Madrytu. Zgodnie z założeniami przewidywane ryzyko okazywało się wyższe u pacjentów, którzy ciężko przeszli zakażenie.

– Oprócz odkrycia związku między genotypem a nasileniem COVID-19, sugerowane podejście pomaga także ocenić, jak poszczególne mutacje COVID-19 mogą wpłynąć na opartą na limfocytach T odporność na wirusa. Na przykład będziemy w stanie wykryć grupy pacjentów, dla których infekcja nowymi szczepami SARS-CoV2 może prowadzić do cięższych form choroby – wyjaśnia prof. Aleksandr Toniewickij z HSE.

źródło:

Zobacz więcej