RAPORT

Pogarda

Afera Grodzkiego. 180 świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych. Nowe informacje

Grodzki twierdzi, że jest niewinny (fot. PAP/Piotr Nowak)
Grodzki twierdzi, że jest niewinny (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Od ponad roku trwa śledztwo CBA i prokuratury w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo w okresie, kiedy placówką kierował Tomasz Grodzki, obecny marszałek Senatu. Śledczy przesłuchali już ponad 180 świadków i ustalili 14 zdarzeń korupcyjnych – podaje „Gazeta Polska”.

Śledztwo ws. podejrzeń o korupcję w szpitalu Grodzkiego. Kilka spraw się nie przedawniło

Funkcjonariusze CBA gromadzą dowody i przesłuchują świadków w sprawie rzekomej korupcji, do której miało dochodzić w szpitalu Szczecin-Zdunowo, w...

zobacz więcej

Jak czytamy, po ponad rocznym śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego „przesłuchali ponad 180 świadków i ustalili 14 zdarzeń korupcyjnych z udziałem marszałka Tomasz Grodzkiego”.

Jak informuje cytowany przez tygodnik prokurator Marcin Lorenc, rzecznik prasowy szczecińskiej prokuratury, „5 z tych zdarzeń nie uległo przedawnieniu i może stanowić podstawę do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej”.

Aby postawić zarzuty senatorowi, potrzebna jest zgoda na uchylenie immunitetu . Taki wniosek z prokuratury trafia najpierw do marszałka Senatu, czyli samego zainteresowanego. I jeśli nawet wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej trafi pod głosowanie, jego los zależy od opozycyjnej większości” – pisze gazeta.

Wpłata „na fundację”


Pod koniec 2019 r. Radio Szczecin podało, że obecny marszałek Senatu – który jako lekarz chirurg zawodowo związany był ze Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie – kontaktował się w 2016 r. z prof. Agnieszką Popielą ws. wpłaty „na fundację”.

Afera Grodzkiego. Część zdarzeń się nie przedawniła, 88 świadków przesłuchanych

88 osób zostało już przesłuchanych przez CBA w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu w Szczecinie-Zdunowie. Oskarżenia dotyczą osoby marszałka...

zobacz więcej

Chodzi o Fundację Pomocy Transplantologii w Szczecinie. Według rozgłośni z korespondencji, do której dotarli dziennikarze, wynika, że Grodzki przyjął wpłatę, gdy matka Popieli walczyła z chorobą nowotworową . Prof. Popiela napisała na Twitterze, że wpłata była efektem presji psychicznej. „Żeby było uczciwie. Nigdy nie powiedziałam, że wpłata była warunkiem operacji. Nie! Mama była w normalnej kolejce do zabiegu. Wpłaciłam, bo czułam presję psychiczną” – napisała.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie na początku grudnia 2019 r. wszczęła śledztwo dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej w szpitalu w Szczecinie-Zdunowie w 2009 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Pełnomocnik Grodzkiego mec. Jacek Dubois informował wówczas, że w reakcji na te oskarżenia zostały złożone zawiadomienia do prokuratury o zniesławieniu marszałka Senatu, dotyczące dziennikarzy, którzy kolportowali informacje o łapówkach. Złożone też zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zamachu na konstytucyjny organ RP, jakim jest marszałek Senatu.

Grodzki podczas konferencji prasowej przedstawiał też nagranie dźwiękowe, na którym jego były pacjent ze szpitala w Zdunowie, Tadeusz Staszczyk, mówi o próbie przekupienia go kwotą 5 tys. zł w zamian za oczernianie marszałka Senatu. Grodzki wezwał wówczas ABW do pomocy w związku z propozycją łapówki, która została złożona jego byłemu pacjentowi w zamian za fałszywe oczernienie go.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej