RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nord Stream 2. Mocny głos Polski w europarlamencie

Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)
Nord Stream 2 sprzeciwia się między innymi Polska (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)

Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Wskazywali, że projekt powinien zostać zatrzymany, bo jest szkodliwy dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. – To jest projekt polityczny, który uderza w solidarność europejską – dowodziła Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości.

Rosyjskie statki wznowiły prace przy Nord Stream 2. Filmowanie jest zabronione

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży wyspy Rugia rosyjskie statki wznowiły budowę gazociągu Nord Stream 2. Kilkanaście rosyjskich statków kursuje między...

zobacz więcej

Szydło podkreśliła, że wielokrotne zapewnienia rządu niemieckiego, iż Nord Stream 2 to projekt gospodarczy, który nie ma nic wspólnego z polityką, od początku były hipokryzją.

– To projekt polityczny, który uderza w solidarność europejską – stwierdziła. Zaznaczyła, że podwojenie przepustowości istniejącego już połączenia Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec z ominięciem Ukrainy zwiększy gospodarczy i polityczny wpływ Rosji na region, co z kolei uderza już nie tylko w solidarność europejską, ale zagraża bezpieczeństwu dostaw i zapewnia dodatkowe dochody Rosji, osłabiając skutek europejskich sankcji wobec tego kraju.

Realizacja projektu Nord Stream 2, choć cały czas wierzę, że do niej nie dojdzie, będzie wielką porażką polityki unijnej, a szczególności unijnej polityki energetycznej – mówił z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Eurodeputowany przytoczył liczne głosy krytyki wobec niemiecko-rosyjskiej inwestycji, dotyczące braku dywersyfikacji źródeł i tras przesyłu, pogwałcenia zasady solidarności zawartej w unijnym traktacie, zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, nagradzania Rosji, zamiast nakładania sankcji, eksportowania korupcji z Rosji oraz realnej groźby dla bezpieczeństwa regionu i całego kontynentu.

Czy USA zrezygnują z sankcji na Nord Stream 2? Niemcy szukają pomysłów

Niemcy liczą, że nowa administracja USA chce obniżyć temperaturę debaty na temat gazociągu Nord Stream 2 i pracują nad pomysłami, które mogłyby...

zobacz więcej

NS2 obchodzi prawo


Głos zabrał też były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO); przekonywał, że Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany, a jeśli kiedykolwiek miałby zostać ukończony, to tylko w pełnej zgodności z nową unijną dyrektywą gazową. Zaznaczył, że jako sprawozdawca europarlamentu może zapewnić: „W PE nie ma i nie będzie zgody na obchodzenie tego prawa”.

Buzek przekonywał, że dla Europejskiego Zielonego Ładu gaz to ważna technologia pomostowa, ale to nie może być pomost między pieniędzmi europejskich konsumentów a reżimem, który truje obywateli i okupuje sąsiadów. W jego opinii „Nord Stream 2 to nie pomost, a pułapka dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej”.

Według rosyjskiego koncernu Gazprom, głównego inwestora Nord Stream 2, rurociąg jest już ukończony w 94 proc. Składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości; ma transportować po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu i rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw Unii Europejskiej. W sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie wprowadzi nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

Według agencji Bloomberg, która opublikowała informację w oparciu o oświadczenie Departamentu Stanu, nowa administracja nie zdecydowała się na sankcje wobec jakichkolwiek firm niemieckich lub zachodnioeuropejskich, zaangażowanych w rosyjski projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej