RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie tylko sprawa Nawalnego. USA szykują sankcje na Rosję

Rosja oskarżana o prowadzenie wojny hybrydowej przeciw Zachodowi (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/SPUTNIK)
Rosja oskarżana o prowadzenie wojny hybrydowej przeciw Zachodowi (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/SPUTNIK)

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują sankcje na Rosję w związku z cyberatakiem SolarWinds oraz próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – podał dziennik „Washington Post”, powołując się na źródła wśród urzędników w Waszyngtonie.

Chińscy hakerzy używali kodu skopiowanego od amerykańskiej NSA

Chińscy szpiedzy używali w operacjach hakerskich oprogramowania napisanego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – ustalili...

zobacz więcej

Sankcjami objęte mają być osoby odpowiedzialne za hakerski atak zwany SolarWinds, za którym – jak utrzymują władze w Waszyngtonie – stoją Rosjanie. Amerykanie nałożą je – jak informuje „WP” – gdy uznają, że operacja „nie była równoznaczna z rodzajem szpiegostwa, które prowadzi także USA”.

Urzędnicy nad Potomakiem opracowują plan wzmocnienie środków cyberbezpieczeństwa, by utrudnić Rosji i innym państwom włamania do sieci sektora federalnego i prywatnego. Ofiarą cyberataku pod kryptonimem SolarWinds, który miał miejsce w ubiegłym roku, padło dziewięć amerykańskich agencji rządowych i około 100 prywatnych firm.

Kara za cyberatak ma być częścią szerszych kroków, mających na celu pociągnięcie Kremla do odpowiedzialności za inne działania, w tym użycie zakazanej broni chemicznej przeciw Aleksiejowi Nawalnemu. Portal „Politico” informował w poniedziałek, że Biały Dom planuje we współpracy z europejskimi sojusznikami nałożyć sankcje na Moskwę za próbę otrucia Nawalnego i jego uwięzienie.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w niedzielę, że odpowiedź Waszyngtonu wobec Moskwy „obejmie mieszankę narzędzi widocznych i niewidocznych i nie będą to po prostu sankcje”. Najważniejsze – jak podkreślił w wywiadzie dla telewizji CBS – jest to, że „upewnimy się, że Rosja zrozumie, gdzie Stany Zjednoczone wyznaczają granice”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej