RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niezachwiane partnerstwo”. Rozmowa Rau-Blinken

Zbigniew Rau i Antony Blinken rozmawiali telefonicznie (fot. MSZ/Tymon Markowski/Dept of State)
Zbigniew Rau i Antony Blinken rozmawiali telefonicznie (fot. MSZ/Tymon Markowski/Dept of State)

Wolność mediów i poszanowanie praw obywatelskich – to zgodnie z oświadczeniem Departamentu Stanu USA obszary, które w rozmowie z polskim szefem dyplomacji Zbigniewem Rauem wymienił sekretarz stanu USA Antony Blinken jako te, gdzie oczekuje współpracy.

Szefowie MSZ Polski i krajów bałtyckich u Borrella

W Brukseli odbyło się spotkanie szefa Służby Zewnętrznej Unii Europejskiej Josepa Borrella z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem...

zobacz więcej

Szef dyplomacji USA Blinken rozmawiał we wtorek telefonicznie z polskim ministrem spraw zagranicznych. „Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem” – napisał po rozmowie na Twitterze.

„Z przyjemnością rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, by potwierdzić naturę bliskich i trwałych relacji polsko-amerykańskich oraz promować dalszą współpracę w Europie i poza nią. Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem” – napisał Blinken.

Zgodnie z informacją podaną na stronie Departamentu Stanu przez rzecznika resortu Neda Price'a, Blinken podkreślił w rozmowie wagę współpracy polsko-amerykańskiej dla NATO oraz podziękował Rauowi za „niezachwiane partnerstwo”.

Wyzwania


„Sekretarz omówił również naszą współpracę z Polską w zakresie wyzwań regionalnych i globalnych, podkreślając, że z niecierpliwością oczekuje współdziałania z Polską w wielu sprawach w obronie naszych wspólnych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu.

„Dziękuję sekretarzowi Blinkenowi za życzliwą i przyjacielską rozmowę. Omówiliśmy priorytetowe obszary sojuszniczej współpracy polsko-amerykańskiej w polityce bezpieczeństwa, Trójmorzu, szkodliwość Nord Stream 2, aktualne wyzwania dla wolnego świata oraz sytuację na Białorusi i skutki rosyjskej agresji na Ukrainę” – napisał na Twitterze Rau.

Wtorkowa rozmowa telefoniczna była pierwszym takim kontaktem szefów dyplomacji Polski i USA od czasu objęcia urzędu przez Blinkena. Nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena został pod koniec stycznia zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych. To doświadczony dyplomata, który za czasów prezydenta Baracka Obamy był zastępcą sekretarza stanu USA.

W październikowym oświadczeniu dla PAP Blinken zapewnił, że Biden „jest całkowicie oddany wzmocnieniu bezpieczeństwa sojuszników NATO, w tym Polski”. W kontekście relacji nowej amerykańskiej administracji z Warszawą oświadczył, że „z zadowoleniem przyjmuje możliwość szczerej dyskusji o znaczeniu naszych demokratycznych zobowiązań”.

źródło:

Zobacz więcej