RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fałszywe dolary upłynniali na poczcie. Areszt dla dwóch Ukraińców

Zyski z upłynnienia podrobionych pieniędzy przekazywali na Ukrainę (fot. Shutterstock/Mehmet Doruk Tasci)
Zyski z upłynnienia podrobionych pieniędzy przekazywali na Ukrainę (fot. Shutterstock/Mehmet Doruk Tasci)

Do 10 lat więzienia grozi dwóm obywatelom Ukrainy, którzy odpowiedzą za wprowadzanie do obiegu fałszywych dolarów. Według śledczych mężczyźni mieli dostawać podrobione pieniądze na Ukrainie i tam przekazywali zysk z ich sprzedaży – podała prokuratura.

Za zakupy zapłacili zabawkowymi pieniędzmi. Szuka ich policja

Zakopiańska policja poszukuje oszustów, którzy w sklepie odzieżowym w Zakopanem zapłacili za towar zabawkowymi pieniędzmi. Jak się okazało były to...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała, że w tej sprawie 17 lutego na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano 22-letniego obywatela Ukrainy, który miał przy sobie 42 fałszywe banknoty o nominale 100 euro.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty dotyczące wprowadzenie do obiegu podrobionych pieniędzy. – 1 lutego w jednej z placówek pocztowych w Koninie wprowadził do obiegu 11 banknotów o nominale 100 dolarów, a później w innej poczcie wprowadził do obrotu kolejnych 11 studolarowych banknotów – wyjaśniła prokurator.

Kolejny podejrzany w tej sprawie, 36-letni obywatel Ukrainy, został zatrzymany w piątek. Mężczyzna usłyszał zarzut pomocnictwa przy wprowadzaniu do obiegu fałszywych banknotów, bo zawoził zatrzymanego 22-latka do placówek pocztowych.

36-latek odpowie także za pranie brudnych pieniędzy. – Przyjął, posiadał przy sobie, a następnie przekazał na Ukrainie innej osobie pieniądze pochodzące ze sprzedaży fałszywych banknotów w łącznej kwocie niemal 15 tys. zł – poinformowała Ewa Woźniak.

Jak wyjaśniła, według śledczych nieznana osoba lub grupa osób z Ukrainy wysyła do Polski młodych ludzi, którzy wymieniają w naszym kraju fałszywe euro i dolary. – Banknoty były na tyle profesjonalnie podrobione, że przyjęto je w kantorze i nie wzbudziły podejrzeń kasjerki – powiedziała. Dodała, że wszystkie fałszywe dolary miały jednakowy rok emisji, a większość miała ten sam numer seryjny.

Podejrzani w tej sprawie obywatele Ukrainy mieszkali na terenie powiatu konińskiego. Obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im od roku do 10 lat więzienia.

-> Przeczytaj także: Nastolatkowie drukowali fałszywe setki. Wpadli przez brak precyzji

źródło:

Zobacz więcej