RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydatka na RPO rezygnuje. Efekt spotkania u Grodzkiego?

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz opublikowana nagranie wideo, w którym tłumaczy swoją rezygnację (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz opublikowana nagranie wideo, w którym tłumaczy swoją rezygnację (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek oświadczyła, że wycofuje swoją kandydaturę, choć w przyszłości – w razie zmiany przepisów – nie wyklucza ponownego startu i „będzie gotowa”. Nad wspólnym kandydatem w ubiegłym tygodniu przedstawiciele opozycji debatowali na spotkaniu u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Afera wokół poparcia Rudzińskiej-Bluszcz. Kolejne stowarzyszenie się wycofuje

– Nikogo takiego nie popieraliśmy – mówi portalowi tvp.info Anna Leszczyńska-Lenda, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden. Zaznacza, że...

zobacz więcej

W czwartek Senat nie wyraził zgody na powołanie wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciw było 51 senatorów, za 48, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich rozpocznie się od nowa.

Rudzińska-Bluszcz rezygnuje


W opublikowanym we wtorek nagraniu Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przypomniała, że teraz procedura „wraca do punktu wyjścia”.

– Ale za nami już osiem miesięcy doświadczeń związanych z próbą obsadzenia tego urzędu – powiedziała i zadeklarowała, że nie będzie już kandydować na stanowisko RPO. Wyraziła „głębokie poruszenie stosunkiem rządzących do tej instytucji”, której „poświęciła ostatnich pięć lat życia”. Rudzińska-Bluszcz to obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w biurze kierowanym przez Adama Bodnara.

Spotkanie opozycji u Grodzkiego

Natarczywość Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz połączona z tanimi umizgami do opozycji

Do tej pory kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz była odrzucana kilkakrotnie przez sejmową komisję ze...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu, jeszcze przed odrzuceniem kandydatury piotra Wawrzyka, u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego odbyły się dwa spotkania parlamentarzystów KO, Lewicy, PSL oraz senatorów niezależnych ws. wyboru RPO. Ustalono wówczas, że opozycja będzie dążyć do wyłonienia wspólnego kandydata na Rzecznika, jeśli Senat nie wybierze Wawrzyka. Raczej nie będzie to dotychczas zgłaszana przez opozycję i przedstawicieli organizacji pozarządowych i odrzucana przez Sejm Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ani kandydat Koalicji Polskiej i Konfederacji Robert Gwiazdowski.

Teraz Rudzińska-Bluszcz deklaruje, że „nie chce brać udziału w teatrze, jaki urządza się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie”.

„W przyszłości będę gotowa”


– Jednocześnie pragnę zapewnić, że gdyby w przyszłości zmieniła się koncepcja wyboru osoby na to stanowisko – z wyboru swoich partyjnych kandydatów na wybór oparty na merytoryce i doświadczeniu, będę czekać i będą gotowa – zapewnia.

Jak wybierany jest Rzecznik Praw Obywatelskich?


RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. Zobacz także: To zdjęcie rozgrzało Twittera. Kandydatka na RPO na podłodze

źródło:
Zobacz więcej