RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porażająca liczba. Tyle osób zmarło dotąd na COVID-19

Tajlandia, Meksyk, Egipt i Afganistan rozpoczynają właśnie  szczepienia (fot. Peter Boer/Bloomberg via Getty Images)
Tajlandia, Meksyk, Egipt i Afganistan rozpoczynają właśnie szczepienia (fot. Peter Boer/Bloomberg via Getty Images)

40 milionów ludzi na całym świecie zostało dotąd zaszczepionych na koronawirusa. Pierwszą z dwóch dawek dostało natomiast 212 milionów. To dane amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Masowe szczepienia rozpoczynają właśnie kolejne kraje.

Po szczepieniach w Izraelu spadek liczby zachorowań na COVID-19 o 94 proc.

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych –...

zobacz więcej

Najszybciej szczepiącym krajem na świecie jest obecnie Izrael, gdzie obie dawki dostała już 1/3 całej populacji. Władze wprowadziły tzw. zielone przepustki, które będą uprawniać zaszczepionych do wstępu na siłownie, baseny czy do sklepów.

Masowe szczepienia


W Stanach Zjednoczonych, które są najmocniej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, podano 64 miliony pierwszych dawek, a w pełni zaszczepiono 19 milionów osób. Równocześnie jednak liczba ofiar COVID-19 przekroczyła właśnie pół miliona, a stało się to nieco ponad rok od śmierci pierwszego amerykańskiego pacjenta z koronawirusem.

Niemcy zwiększają liczbę podawanych zastrzyków po tym, jak program szczepień został na kilka tygodni zastopowany, gdy koncerny farmaceutyczne zmniejszyły dostawy. W Wielkiej Brytanii pierwszą dawkę podano już 18 milionom osób.

W USA rusza dystrybucja szczepionki na COVID-19

Pierwsze partie szczepionki przeciw koronawirusowi, wyprodukowane przez firmę Pfizer, wyruszają w niedzielę z zakładów koncernu w Michigan. Do...

zobacz więcej

Dołączyły kolejne kraje


Tajlandia ma rozpocząć masowe szczepienia jeszcze w tym tygodniu, a Wietnam w marcu. Władze w Hanoi zapowiedziały właśnie, że pierwszymi, którzy dostaną zastrzyk będą lekarze, żołnierze i dyplomaci.

Do Meksyku dotarł pierwszy transport rosyjskiej szczepionki Sputnik V, a do Egiptu 300 tysięcy dawek chińskiego preparatu Sinovac. Szczepienia rozpoczął właśnie Afganistan, gdzie od dwóch dekad trwa wojna domowa, a pierwszymi w kolejce są policjanci, żołnierze, lekarze i dziennikarze.

Koronawirus - 2 mln 478 tysięcy ofiar


Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 478 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 112 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Zobacz także: Która z odmian koronawirusa przeważa w Polsce? Niepokojące dane z Olsztyna

źródło:
Zobacz więcej