RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawybory w Porozumieniu Jarosława Gowina. Partia zgłasza kandydatów

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kim są kandydaci? (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Łukasz Gągulski)
Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kim są kandydaci? (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Łukasz Gągulski)

Po tym, jak ze stanowiska prezydenta Rzeszowa ustąpił Tadeusz Ferenc, konieczne jest przeprowadzenie ponownych wyborów. Choć jeszcze nie wiadomo, kiedy się one odbędą, coraz więcej ugrupowań zapowiada wystawienie własnego kandydata. We wtorek zrobiło to Porozumienie Jarosława Gowina. W dodatku partia ma aż dwóch kandydatów i są nimi Waldemar Kotula oraz Arkadiusz Opoń. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w prawyborach.

Sroka: Usunięci z Porozumienia posłowie nie zostaną długo w rządzie

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka uważa, że trzej członkowie rządu, którym jej partia wycofała rekomendacje, „nie zostaną w nim długo”. Nie...

zobacz więcej

Tadeusz Ferenc kierował stolicą Podkarpacia przez ponad 18 lat. Swoją rezygnację ogłosił w ubiegłym tygodniu, a jako kandydata na swoje miejsce zaproponował polityka Solidarnej Polski Marcina Warchoła, z którym wystąpił na wspólnej konferencji prasowej.

Trzech kandydatów Zjednoczonej Prawicy?


Niezależnie od działań koalicjanta, swojego kandydata wystawi także Prawo i Sprawiedliwość. Okazuje się jednak, że nie zamyka to listy kandydatów reprezentujących Zjednoczoną Prawicę.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie szef regionalnych struktur Porozumienia Jarosława Gowina w okręgu nr 23 Stanisław Kruczek poinformował, że jego ugrupowanie wystawi swojego kandydata. – Nasz kandydat zostanie wyłoniony w demokratycznych prawyborach. Mamy dwóch kandydatów: jest to radny miejski Rzeszowa Waldemar Kotula oraz Arkadiusz Opoń, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej – dodał.

W prawyborach głosować mają wszyscy członkowie Porozumienia z Podkarpacia, bo – jak argumentował Kruczek – Rzeszów to stolica całego regionu. – Myślę, że każde ugrupowanie polityczne w kraju (...)będzie chciało zweryfikować swoją siłę wyborczą na rzeczywistym elektoracie. Wybory to jest przecież najlepsze badanie opinii społecznej – uzasadnił. O wystawieniu własnego kandydata Gowin miał poinformować liderów Zjednoczonej Prawicy na poniedziałkowym spotkaniu prezydium rządu w KPRM.

Powstanie frakcja konserwatystów? PSL jest na „tak”

Politycy PSL coraz chętniej uśmiechają się w kierunku zbuntowanej, konserwatywnej części PO. Czy rozpad frakcji Borysa Budki zasiliłby blok...

zobacz więcej

Swojego kandydata przedstawiło już Polskie Stronnictwo Ludowe, jest nim wieloletni prezes Spółdzielni Zodiak w Rzeszowie Edward Słupek.

Ludowcy „wyszli przed szereg”


Z opozycyjnych ugrupowań dochodzą jednak głosy, że ludowcy wyszli przed szereg. Ci jednak zaprzeczają i argumentują, że nie było żadnej umowy czy rozmów na temat wspólnego kandydata opozycji.

Innego zdania jest lider Lewicy na Podkarpaciu poseł Wiesław Buż. Jak przyznał, rozmowy o wspólnym kandydacie ugrupowań opozycyjnych były i zapadły pewne ustalenia. – PSL, ujawniając nazwisko swojego kandydata chciało chyba pokazać, że mają kandydata. Jesteśmy niezadowoleni z tego kroku PSL, bo ustalenia były inne – dodał.

Wspólny kandydat opozycji


Buż podał, że w rozmowach o wspólnym kandydacie udział biorą, oprócz Lewicy, także m.in Koalicja Obywatelska, PSL i Polska 2050.

Na biurku premiera jest już wniosek wojewody podkarpackiego z nazwiskiem kandydata na komisarza Rzeszowa – jest nim Marek Bajdak dyrektor wydziału nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Zobacz także: Kto na włodarza Rzeszowa? „GW”: Mieszkańcy gotowi na transpłciowego prezydenta?
teraz odtwarzane
Pan Sabina: Byłam przez chwilę asystentem Brauna

źródło:

Zobacz więcej