RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosną wpływy z VAT. Szef resortu finansów przedstawił dane

MF podało szacunkowe wpływy z VAT (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)
MF podało szacunkowe wpływy z VAT (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)

Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z VAT do budżetu państwa były w styczniu tego roku o prawie 6 proc. wyższe niż w styczniu rok wcześniej – poinformował podczas wideokonferencji minister finansów Tadeusz Kościński.

Sondaż. Jak Polacy oceniają sytuację w zakładach pracy

58 proc. pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra. To o 3 punkty procentowe więcej niż w styczniu. Minimalnie...

zobacz więcej

To nie są jeszcze oficjalne dane, bo jeszcze je badamy, ale już widać, że za styczeń podatek VAT (wpływy z VAT do budżetu – red.) jest prawie o 6 proc. większy rok do roku – powiedział Kościński.

Minister dodał, że luka VAT w Polsce w ostatnich latach cały czas się zmniejsza, w efekcie więcej pieniędzy trafia do budżetu. Przytoczył badania, wskazujące, że o ile w 2014 r. luka VAT była na poziomie 32 proc., to w 2019 r. spadła do 10 proc.

Pieniądze na programy społeczne


Spadek ten przekłada się na około 38 mld zł wpływów do budżetu w zeszłym roku – podkreślił Kościński na wideokonferencji. – To są te pieniądze, które co roku mamy i możemy wykorzystywać na programy społeczne – tłumaczył minister.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury najprawdopodobniej już w październiku tego roku.

Innowacja w biznesie. Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja

Innowacje są niezbędne firmom, aby przetrwać w zmieniającym się świecie. Istnieje wiele przykładów międzynarodowych korporacji, które przez...

zobacz więcej

E-faktura


– Ministerstwo Finansów, mimo trudnej sytuacji covidowej, przygotowało ustawę, która znajduje się w konsultacjach i mamy nadzieję, że przy bardzo dobrych, pomyślnych wiatrach e-faktura zostanie polskim przedsiębiorcom udostępniona już w październiku tego roku – powiedział Sarnowski.

Czwarty kraj w UE


Dodał, że „będzie to oznaczać, że Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. – Przegonimy na przykład Francję, która już od roku planuje wdrożyć u siebie e-fakturę, natomiast zaplanowała jej wdrożenie do systemu w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat – mówił.

Wiceminister wskazał, że dla wdrożenia e-faktury kluczowym będzie rok 2023, czyli moment kiedy e-faktura stanie się obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać będą wszyscy przedsiębiorcy.

Zobacz także: „Anna” zakończyła pracę. Ostatni tunel metra na Bródnie wydrążony

O fakturach wystawionych w Polsce skarbówka dowie się natychmiast, nie będzie już przeskoku kilkudziesięciu dni. Nie będziemy czekać na znajdowanie karuzel podatkowych jak trzy lata temu nawet kilka lat, tak jak teraz kilka miesięcy, ale będzie to możliwe w perspektywie miesiąca albo nawet kilku tygodniu – podkreślił wiceminister.

źródło:

Zobacz więcej