RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kim był Karol Kania? Milioner zginął w katastrofie helikoptera

Karol Kania miał 80 lat (fot.  PAP/Andrzej Grygiel; Facebook/Karol Kania i Synowie)
Karol Kania miał 80 lat (fot. PAP/Andrzej Grygiel; Facebook/Karol Kania i Synowie)

Jedną z ofiar nocnego wypadku helikoptera w Pszczynie był Karol Kania, przedsiębiorca, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy Karol Kania i Synowie – potwierdziła we wtorek po południu spółka. Miał 80-lat. W katastrofie zginął też 54-letni pilot, wieloletni pracownik firmy. Kim był zmarły milioner? „Szef często podkreślał, że wszystko zaczęło się od symbolicznej, pierwszej pieczarki...” – wspominają przedstawiciele przedsiębiorstwa w mediach społecznościowych.

Katastrofa lotnicza w Pszczynie. Media: Zginął znany milioner [WIDEO]

W katastrofie śmigłowca w Pszczynie na Śląsku zginęły dwie osoby. Jedną z nich jest milioner, zajmujący się produkcją podłoża do uprawy pieczarek –...

zobacz więcej

Prywatny helikopter rozbił się w nocy w pszczyńskich lasach. Karol Kania i pilot zginęli na miejscu. Dwoje rannych zdołało się wydostać z wraku. Kobietę przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, a mężczyznę do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Jak przekazały te placówki, mimo złamań i licznych potłuczeń stan tych osób jest stabilny.

Ruszyło śledztwo prokuratury


Prokuratura Rejonowa w Pszczynie bada nocny wypadek pod kątem sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym – poinformował prokurator rejonowy Leonard Synowiec. Przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśnia też Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.
teraz odtwarzane
Katastrofa śmigłowca w Pszczynie. Maszyna runęła 300 metrów od lądowiska

Kim był Karol Kania?


80-letnia ofiara tragicznego wypadku to założyciel i właściciel jednego z największych w Europie przedsiębiorstw produkujących podłoża pod uprawę pieczarek.

Nie żyje znany podróżnik Aleksander Doba

Nie żyje znany podróżnik Aleksander Doba. Odszedł w poniedziałek w wieku 74 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. „Zmarł śmiercią podróżnika,...

zobacz więcej

Karol Kania w 2016 roku zajął 63. pozycję w rankingu najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” – wówczas jego majątek wyceniono na 490 mln zł.

„Przyszło nam się zmierzyć z niezwykle trudnym doświadczeniem, jakim jest nagła i nieoczekiwana śmierć bliskiej nam osoby. Człowieka, bez którego firma Karol Kania i Synowie nigdy by nie powstała. W rozmowach szef Karol często podkreślał, że wszystko zaczęło się od symbolicznej, pierwszej pieczarki, która wyrosła w domowym zaciszu. Ten niewielki sukces wkrótce dał początek wielkiemu przedsięwzięciu, jakim obecnie jest stworzona przez niego i rozwijana przez rodzinę Kania firma” – napisali pracownicy przedsiębiorstwa w komunikacie na stronie internetowej.

„Szefie – dziękujemy za wszystko. Do zobaczenia” – dodali.


Milioner niespodziewanie stracił syna


Przed kilkoma laty niespodziewanie zmarł syn Karola Kani – Wojciech, również przedsiębiorca. Początki firmy Karola Kani z siedzibą w Piasku sięgają 1967 r., obecnie jest uznawana za największą w Polsce i jedną z największych w Europie wytwórni podłoża pod uprawę pieczarek. Ma 3 oddziały produkcyjne – w Piasku, Dębowej Kłodzie i Pawłowiczkach, zatrudnia blisko 500 pracowników, dysponuje własnym laboratorium. Prezesem zarządu jest obecnie drugi syn Karola Kani – Maciej.

Zobacz także: Komorowski wspomina Lityńskiego. Ujawnił, co mogło przyczynić się do tragicznej śmierci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej