RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Anna” zakończyła pracę. Ostatni tunel metra na Bródnie wydrążony

W II połowie 2022 roku dojedziemy metrem bez przesiadek z Targówka na Bemowo (fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa)
W II połowie 2022 roku dojedziemy metrem bez przesiadek z Targówka na Bemowo (fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa)

Tarcza TBM Anna przebiła się do szybu stacji Trocka, tym samym zakończył się przełomowy i najtrudniejszy etap budowy wschodniego odcinka II linii metra, czyli drążenie tuneli. „Przed nami prace wykończeniowe i montażowe, m.in. przy układaniu torowiska” – przekazał we wtorek stołeczny ratusz.

Warszawa. Linia 902 zapewni seniorom dojazd do punktu szczepień w Szpitalu Narodowym 

Władze Warszawy od czwartku uruchamiają specjalną linię autobusową 902, która będzie kursować między stacją metra Stadion Narodowy a terenem...

zobacz więcej

„Mimo niesprzyjającej pogody, pozostałe prace również są mocno zaawansowane – już widać kształty przyszłych stacji, gotowa jest już też konstrukcja schodów peronowych na stacji Kondratowicza” – powiedział o zakończeniu tych prac prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wcześniej Trzaskowski napisał na Twitterze, że w II połowie 2022 roku dojedziemy metrem bez przesiadek z Targówka na Bemowo.

Jednocześnie ratusz podkreślił, że drążenie tuneli to przełomowy i najtrudniejszy etap podczas budowy metra. Jego zakończenie pozwala skupić się na pracach wykończeniowych i montażowych, takich, jak układanie torowiska czy murowanie peronów stacji.

TBM Anna wyruszyła ze stacji Zacisze w stronę komory szybu demontażowego przy stacji Trocka 22 stycznia. To był jej najkrótszy, bo nieco ponad 650-metrowy, odcinek tunelowy, łącznie wydrążyła 2878 metrów. Był to ostatni z czterech tuneli budowanych na obu odcinkach w etapie 3+2 II linii metra.

Samochody wpadły do wykopu przy budowie metra

Dwa samochody wpadły do wykopu przy budowie metra przy ul. Spójnej w Warszawie – poinformował dyżurny ze stołecznej straży. Trzy osoby trafiły do...

zobacz więcej

Pod koniec ubiegłego roku pracę zakończyły pracujące na zachodzie tarcze TBM Krystyna i Elisabetta. Łącznie wydrążyły 2736 metrów podwójnego tunelu. Na odcinku wschodnim, jako pierwsza zakończyła prace TBM Maria, która wydrążyła 2908 metrów tunelu.

W wydrążonych wcześniej tunelach odcinka wschodniego wykonawca prowadzi prace przy budowie torowiska. Wylewane są dolne i boczne bankiety, czyli betonowe konstrukcje, do których mocowane będą kolejne elementy torowiska.

źródło:

Zobacz więcej