
Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Nastąpi to pod koniec marca, kiedy to wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00, a co za tym idzie będziemy spać o godzinę krócej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego zakłada, że już niedługo nie będziemy musieli zmieniać czasu.
Już 15 lutego rusza czas rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Składając PIT warto pamiętać o przysługujących ulgach. Jedną z najpopularniejszych jest...
zobacz więcej
Wprowadzenie czasu wiosenno-letniego miało pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. W Polsce zdecydowano się na to po raz pierwszy w okresie międzywojennym, a od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie.
Aktualnie podział na czas zimowy i czas letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.
Dyskusja nad zasadnością i korzyściami płynącymi ze zmiany czasu trwa w Unii Europejskiej od kilku lat. Już w 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany, a europosłowie chcieli, by zmiana czasu w marcu 2021 roku, a więc teraz, była ostatnią zmianą w tych państwach Wspólnoty, które wybiorą na stałe czas letni.
Już za progiem nowy rok, czas postanowień i realizacji marzeń. Wszystkich, którzy twierdzą, że od marzenia do realizacji daleka droga — na zachętę...
zobacz więcej
PE proponował, by właśnie tej drugiej zmiany od tego roku już nie było. Państwa członkowskie miałyby jednak zachować prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć. Nad ostatecznym kształtem projektu negocjują obecnie kraje Wspólnoty.
Zobacz także: Coraz bliżej zniesienia zmiany czasu w UE
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2019 roku wynika, że zdecydowana większość Polaków także popiera zniesienie zmiany czasu – takie zdanie wyraziło 78,3 proc. Ankietowanych, podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc.