RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dewastacja kościoła św. Augustyna w Warszawie. Kim są sprawcy?

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn ws. oblania drzwi kościoła farbą (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Policja zatrzymała dwóch mężczyzn ws. oblania drzwi kościoła farbą (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV zatrzymali dwóch mężczyzn do sprawy pomalowania kościoła pw. św. Augustyna – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Dewastacja kościoła. Zabytkowe drzwi oblane czerwoną farbą [WIDEO]

Dwie osoby zdewastowały w nocy z piątku na sobotę zabytkowy kościół pw. św. Augustyna w Warszawie. Sprawcy pomalowali czerwoną farbą drzwi...

zobacz więcej

Rzecznik stołecznych policjantów powiedział, że do zatrzymania doszło we wtorek. – Zatrzymani to mieszkańcy Warszawy. Osoby te nie były wcześniej notowane – przekazał. – Nad sprawą od początku pracują policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu – podał nadkomisarz dodając, że obecnie nic więcej nie może powiedzieć. Zaznaczył, że "czynności trwają”.

Mężczyźni zostali zatrzymani do sprawy uszkodzenia elewacji kościoła pw. św. Augustyna. Jak informowała warszawska policja, sprawcy w nocy z 19 na 20 lutego tuż po północy weszli na teren przyległy do kościoła i czerwoną farbą pomalowali drzwi wejściowe, powierzchnię przed drzwiami i ścianę.

Kościół pod wezwaniem św. Augustyna wpisany jest do rejestru zabytków. W czasie okupacji ten neoromański kościół z końca XIX wieku przy ul. Nowolipki 18 (przed wojną 48/50) stanowił jeden z najwyższych punktów Warszawy, usytuowany w sercu żydowskiej dzielnicy. Po wojnie był jedną z niewielu budowli pozostałych na terenie byłego getta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej