RAPORT

Pogarda

Powstanie frakcja konserwatystów? PSL jest na „tak”

Dariusz Klimczak i Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. arch PAP/Grzegorz Michałowski)
Dariusz Klimczak i Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. arch PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Politycy PSL coraz chętniej uśmiechają się w kierunku zbuntowanej, konserwatywnej części PO. Czy rozpad frakcji Borysa Budki zasiliłby blok ludowców? – Jesteśmy przeciwnikami kłucownictwa politycznego – mówi portalowi tvp.info Dariusz Klimczak, wiceszef PSL. Zaznacza jednak, że jeśli po ostrym skręcie Platformy w lewo chadecy sami z tej partii odejdą, warto z nimi rozmawiać. Zapytany z kolei o Szymona Hołownię przyznaje, że obecnie wizerunek byłego dziennikarza TVN kreują „mocno lewicujące i liberalne posłanki”.

Sądzi sprawę Magdaleny Adamowicz. Wcześniej protestowała z Pawłem Adamowiczem

W Gdańsku ruszył proces Magdaleny Adamowicz. Co ciekawe, sędzia Julia Kuciel prowadząca tę sprawę, w przeszłości pojawiała się na tych samych...

zobacz więcej

Ciekawy sondaż pracowni Estymator opublikował portal DoRzeczy.pl. Okazuje się, że gdyby w tzw. klubie konserwatystów zasiedli chadecy z PO, posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, a także politycy PSL i Kukiz'15, blok mógłby liczyć nawet na 12 proc. poparcia.

Portal tvp.info: Widzi pan możliwość takiej szerokiej współpracy?

Dariusz Klimczak, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego: Władysław Kosiniak-Kamysz od dawna mówi o tym, że dobrze, gdyby do następnych wyborów opozycja poszła w dwóch blokach. My chcielibyśmy być filarem bloku centrowo-chadeckiego. Nie zamierzamy nikomu meblować partii i sugerować zmian wewnątrz ugrupowań opozycyjnych. Powstanie takiego bloku musi się opierać o spójność ideową, a nie być wynikiem podkradania sobie posłów.

Zobacz także:  „Byli w PZPR, powinni składać rezygnacje”. Mocne słowa Terleckiego

Sondaż z „klubem konserwatystów”. Hołownia poza podium, KO daleko za PiS

Partia Szymona Hołownia wypadła z podium – wynika z sondażu pracowni Estymator. Liderem ze znaczną przewagą nad Koalicją Obywatelską pozostaje PiS...

zobacz więcej

I faktycznie widziałby pan w takim bloku również miejsce dla polityków PO, Porozumienia Jarosława Gowina albo Kukiz’15?

Ten sondaż jest dywagacją, bo w PO wciąż nie ma jeszcze oddzielnej frakcji, która oficjalnie nazywałaby się na przykład konserwatystami. Ja osobiście nie mam jednak nic przeciwko komukolwiek, kto był przymierzany przez sondażownię do współpracy z nami. Ważne, jakie mają wartości, a nie jaka kryje się za nimi nazwa.

Taka współpraca była by możliwa za trzy lata, przed kolejnymi wyborami, czy już teraz mogłaby zacząć nabierać kształtów?

Pewnie, możliwa w każdej chwili, ale podkreślam, że jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o odłączeniu na przykład od Platformy, musi podjąć taką decyzję samodzielnie. My wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy przeciwnikami kłusownictwa politycznego, sami mamy z tym negatywne doświadczenia i nie przyłożymy ręki do rozbijania jakiegoś ugrupowania.

Zobacz także:  Menedżer klubu Zatoka Sztuki Łukasz M. zatrzymany

18 działaczy Hołowni przechodzi do PO. Co tam się dzieje?

Gdzie sens, gdzie logika? Szymon Hołownia przyznawał, że posłowie powinni być w Sejmie maksymalnie dwie kadencje i szukał „nowych twarzy”. Chyba...

zobacz więcej

A dopuszczałby pan układ, w którym u boku PSL pojawiłaby się również Polska 2050?

Pan Szymon Hołownia musi się określić programowo. Dziś robi dobre wrażenie… ale nie prezentuje niczego konkretnego. Gdyby pokazał, jaki ma pomysł na przedsiębiorców czy służbę zdrowia, wtedy będziemy mogli jakoś się do tego ustosunkować. Hołownia z kampanii wyborczej był dla nas ciekawym partnerem. Teraz trochę się to zmieniło, bo jego wizerunek kreują od pewnego czasu mocno lewicujące i liberalne posłanki.

Zobacz także:  Lewica żąda usunięcia plakatów z nienarodzonymi dziećmi. Majchrowski: Chybione zarzuty

PSL coraz częściej podkreśla, że Platforma dryfuje w lewo. Ale pana zdaniem jest to wyłącznie odpowiedź na obecne badania opinii publicznej i delikatne puszczanie oka do wyborców lewicowych czy faktyczny i mocny skręt światopoglądowy?

Jasno i klarownie opowiedzieli się po stronie lewicowo–liberalnej. Dzisiaj konkurują z Lewicą. Mieli dwa szerokie skrzydła, a obecnie to konserwatywne jest podcięte. Latanie na dwóch skrzydłach sprawdzało im się, gdy. byli u władzy, a w opozycji prawo skrzydło coraz mocniej im ciąży. Dla nas to dobrze, bo po 20 latach odeszli od centrum i zwolnili nam wiele miejsca do rozwijania ofensywy programowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej