RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozliczenie PIT-u emerytów i rencistów. Zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego

Emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał około 10 mln deklaracji podatkowych PIT do osób, które w 2020 r. pobierały świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Wysyłka rozpoczęła się na przełomie stycznia i lutego. ZUS zakończył ją przed terminem – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

L4 jedno po drugim? ZUS zapowiada istotne zmiany w prawie

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zabrało się za walkę z nienależnymi zwolnieniami lekarskimi na długi czas. Chodzi o zabezpieczenie...

zobacz więcej

Klienci otrzymali z Zakładu jeden z formularzy podatkowych: PIT–40A, PIT–11A lub PIT–11. Deklaracje trafiły do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS – np. emeryturę, rentę lub zasiłek.

Formularz PIT–40A (rozliczenie podatku) przeznaczony jest dla emerytów i rencistów z niedopłatą podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku).

PIT–11A, czyli informacja o dochodach, jest m.in. dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Co ważne, w tym roku PIT–11A otrzymali także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku. Podatnik w takiej sytuacji rozlicza się z urzędem skarbowym samodzielnie albo może poczekać do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT–37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e–PIT.

Zobacz także: Świadczenia tylko na konto, zniknie problem „emerytur czerwcowych”

Likwidacja OFE. Rząd wraca do prac, jest nowy projekt ustawy

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało nowy projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych...

zobacz więcej

Emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwróci on nadpłatę w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub w ciągu 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.

Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT–37 lub PIT–36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.

Emeryci i renciści mogą też przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jeśli jest to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie muszą nic robić. Wskazany w ubiegłym roku podmiot musi być jednak w aktualnym wykazie OPP. Jeżeli świadczeniobiorca chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej organizacji niż w ubiegłym roku, to powinien wypełnić druk PIT–OP i przekazać go do swojego urzędu skarbowego.Osoby, które nie otrzymają deklaracji z ZUS do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie.

źródło:

Zobacz więcej