RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica żąda usunięcia plakatów z nienarodzonymi dziećmi. Majchrowski: Chybione zarzuty

Lewicę oburza informacja o hosicjach perinatalnych (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Lewicę oburza informacja o hosicjach perinatalnych (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Lewica zażądała, by z autobusów w Krakowie zniknęły reklamy hospicjów perinatalnych. W tej sprawie prezydent Jacek Majchrowski zarządził kontrolę w MPK. „Akcja nie jest zatem wyjątkowa czy nietypowa” – pisze samorządowiec.

Odebrać prawa człowieka dzieciom, bo wyglądają inaczej niż na plakacie? Profesor komentuje

Plakaty przedstawiające dziecko w łonie matki wywołały oburzenia posła Lewicy Macieja Gduli. Stwierdził, że dzieci z wadami embriopatologicznymi...

zobacz więcej

Kilka dni temu poseł Lewicy Maciej Gdula zainterweniował u prezydenta Krakowa w sprawie reklam umieszczonych na autobusach tamtejszej komunikacji miejskiej. Chodzi o plakaty reklamujące hospicja perinatalne, czyli placówki wsparcia dla rodziców spodziewających się dzieci ze zdiagnozowanymi wadami, które prowadzą do śmierci podczas porodu lub w niedługim czasie po nim.

Na plakacie widać nienarodzone dziecko w łonie matki, przy czym łono przedstawiono jako serce. Banery finansuje Fundacja Nasze Dzieci.

Poseł Lewicy zażądał od krakowskiego magistratu, by reklamy zniknęły z autobusów. W związku z tym urząd miasta przeprowadził kontrolę w MPK.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski poinformował, że takie reklamy zostały zamieszczone na 30 autobusach, a kampania potrwa do końca lutego.

„Z uzyskanych informacji wynika, że plakaty przedstawiające dziecko w sercu stanowią kampanię społeczną promującą hospicja perinatalne. Umieszczenie na nośnikach MPK takich plakatów nie jest pierwszą tego typu działalnością promującą hospicja ” – napisał.

Przypomniał, że już wcześniej różne hospicja wykupywały reklamy w komunikacji miejskiej. „Trwająca akcja nie jest zatem wyjątkowa czy nietypowa dla MPK, a przypisywanie spółce działań politycznych jest chybione . Dotychczas, pomimo zamieszczania przez MPK tego rodzaju reklam, nie powstawały żadne spory” – dodał.

„Mam świadomość sytuacji związanej z obecnością w przestrzeni publicznej tematu dopuszczalności aborcji, niemniej jednak, jeżeli celem danej reklamy jest promocja ośrodków, które niezależnie od wyznawanych przez poszczególne osoby poglądów istnieją i w wielu przypadkach są niewątpliwie pomocne, a ich promowanie nie jest zabronione przepisami prawa, to nie ma podstaw do odmowy zamieszczania takich reklam na autobusach” – napisał.

źródło:
Zobacz więcej