RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mundial na trupach. Ponad 6500 robotników zginęło w Katarze

Do pracy przy budowie infrastruktury na mundial przyjechało około 2 miliony migrantów (fot. F.Nel/Getty Images)
Do pracy przy budowie infrastruktury na mundial przyjechało około 2 miliony migrantów (fot. F.Nel/Getty Images)

Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz i Sri Lanka. Z tych krajów zginęło najwięcej emigrantów, którzy przyjechali do Kataru pracować przy budowie infrastruktury na przyszłoroczne mistrzostwa świata. Do szokujących danych dotarli brytyjscy dziennikarze.

Kolejny skandal w FIFA. Członek władz aresztowany

Członek Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), prezes narodowej federacji Kongijczyk Constant Omari został u siebie w...

zobacz więcej

Brytyjski dziennik „The Guardian” ujawnił, że w ciągu 10 lat odkąd Katar zdobył prawa do organizacji mundialu, umiera średnio 12 pracowników tygodniowo.

Według danych uzyskanych z ambasady Indii, Nepalu i Sri Lanki w latach 2011-20 zginęło w Katarze 5927 osób. Z kolei Pakistan poinformował o zgonach 824 swoich obywateli.

Faktyczne statystyki mogą być dużo wyższe, ponieważ statystyk nie prowadzą m.in. Filipiny i Kenia, których mieszkańcy także masowo emigrowali do Kataru.

Dwa miliony migrantów


W ciągu ostatniej dekady do Kataru trafiło około 2 mln pracowników z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Ile dokładnie? Tego nie wiadomo, bo miejscowe władze nie prowadzą dokładnych statystyk.

Katar przedstawił logo mundialu

Biały, wełniany szal, ułożony w kształcie spłaszczonej ósemki i ozdobiony lokalnymi ornamentami – tak przedstawia się logo piłkarskich mistrzostw...

zobacz więcej

Do Kataru trafiali głównie mężczyźni. Były to wyjazdy stricte zarobkowe. A o pracę wcale nie było łatwo. Aby otrzymać angaż, trzeba było uiścić około tysiąca funtów opłat rekrutacyjnych.

Często był to wysiłek finansowy całych rodzin, a nagrodą miały być zarobione nad Zatoką Perską pieniądze.

Wstrząsające historie


Brytyjski dziennik publikuje przejmujące historie osób, które do Kataru wyjechały w poszukiwaniu lepszych zarobków.

Nepalczyk Ghal Singh Rai zatrudnił się jako sprzątacz przy budowie stadionu w Education City. Po tygodniu pracy został znaleziony martwy, a jako przyczynę zgonu podano samobójstwo.

Interpol zawiesza współpracę z FIFA. Zamroził 20 mln euro

W związku z podejrzeniami o korupcję wśród kierownictwa FIFA Interpol zawiesił współpracę z tą organizacją w ramach walki z ustawianiem meczów....

zobacz więcej

Mohammad Shahid Miah z Bangladeszu miał zginąć porażony prądem, po tym jak woda zalała niezabezpieczoną w jego mieszkaniu instalację elektryczną.

Hindus Madhu Bolllapally został znaleziony martwy w swoim pokoju w akademiku. 43-latek miał umrzeć z przyczyn naturalnych.

Zakłamane statystyki


To właśnie „przyczyny naturalne” są według Katarczyków najczęstszym powodem zgonów. Według danych opublikowanych przez „The Guardian” u Hindusów ich odsetek sięga 80 proc.

Brzmi to mało wiarygodnie, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że w ostatnich 10 latach zginęło tam około 1,5 tys. obywateli Indii.

O fatalnych warunkach pracy alarmował już wcześniej ONZ. Międzynarodowa Organizacja Pracy informowała, że pracownicy przynajmniej przez cztery miesiące w roku narażeni są na prace „w skrajnie wyczerpujących warunkach, przy silnym nasłonecznieniu i bez odpowiedniego zabezpieczenia”.

Michel Platini aresztowany. W tle afera korupcyjna

Michel Platini, były francuski piłkarz, a później szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej...

zobacz więcej

Apel ONZ niewiele w tej sprawie zmienił.

Oficjalne dane: trzy osoby zginęły na budowie


Komitet organizacyjny mistrzostw poinformował, że przy budowie siedmiu stadionów śmierć poniosło 37 osób, z czego 34 wypadki zostały sklasyfikowane jako „niezwiązane z pracą”.

– Rejestry zgonów nie są prowadzone według zawodu lub miejsca wykonywanej pracy, ale niemal pewne jest, że zdecydowana większość zmarłych pracowników była zatrudniona przy projektach infrastrukturalnych związanych z mistrzostwami świata – mówi Nick McGeehan, dyrektor FairSquare Projects, organizacji zajmującej się przestrzeganiem prawa pracy w Zatoce Perskiej.

Wielkie inwestycje


Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzi się, że od momentu przyznania przez FIFA praw do organizacji mundialu zbudowano praktycznie… wszystko.

Klubowe MŚ w piłce nożnej. Wszyscy kibice muszą przejść testy na COVID-19

Podczas klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej kibice wejdą na stadion tylko pod warunkiem negatywnego wyniku testu na COVID-19. Turniej w...

zobacz więcej

Oprócz siedmiu supernowoczesnych stadionów powstały drogi, hotele i lotniska, a także stworzono praktycznie od podstaw system komunikacji zbiorowej.

Wystarczy powiedzieć, że miasto Lusail, gdzie odbędzie się finał, w ciągu ostatniej dekady zostało zbudowane od postaw.

W 2017 r. Katarczycy informowali, że organizacja mundialu pochłonie około 200 mld euro. Dziś już wiadomo, że będzie to kwota znacznie wyższa.

Mistrzostwa za łapówkę


Do turnieju nad Zatoką już przylgnęła opinia „mundialu za łapówkę”. Amerykańscy śledczy stwierdzili, że przynajmniej trzech członków Komitetu Wykonawczego FIFA przyjęło korzyści majątkowe w zamian za oddanie swojego głosu na katarską kandydaturę.

W sprawę są zamieszani byli prezesi federacji z Ameryki Południowej. Chodziło o Nicolasa Leoza (prezydent CONMEBOL – Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej), Ricardo Teixeirę (prezydent Brazylijskiej Konfederacji Piłki Nożnej) i Julio Grondonę (prezydent Argentyńskiego Związki Piłki Nożnej). Mężczyźni mieli otrzymać po 15 mln dolarów łapówki.

Gigantyczna korupcja w FIFA. Zapadł pierwszy wyrok

Przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości zapadł pierwszy wyrok skazujący w związku z aferą korupcyjną w FIFA. Skazany na 8 miesięcy więzienia...

zobacz więcej

FIFA wydała niewiele wnoszące oświadczenie, ale podejrzani nie usłyszeli zarzutów. Leoz i Grondona zmarli, a Teixeira uniknął ekstradycji do USA.

Jak wybrano Katar na gospodarza mistrzostw?


Prawo organizacji mundialu w 2022 r. zostało przyznane Katarowi w 2 grudnia 2010 r. podczas głosowania Komitetu Wykonawczego. W jego skład skład wchodzili przedstawiciele konfederacji kontynentalnych, prezydent FIFA i sekretarz generalny.

Do organizacji turnieju zgłosiło się pięć państw. W kolejnych głosowaniach odpadała kandydatura z najmniejszą liczbą głosów. Do czwartej, ostatniej rundy, przeszły oferty USA i Kataru. Ostatecznie zwyciężyli Katarczycy stosunkiem głosów 14:8.

W kontekście podejrzeń o przyjęcie łapówki przez działaczy z Ameryki Południowej, taki wynik daje dużo do myślenia. Gdyby opowiedzieli się oni za kandydaturą USA, głosowanie zakończyłoby się remisem i potrzebna byłaby dogrywka.

Po wybuchu serii skandali korupcyjnych postanowiono zmienić formułę wyboru gospodarza. W miejsce Komitetu Wykonawczego powołano Radę FIFA, która liczy 37 członków.

źródło:
Zobacz więcej