RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Byli w PZPR, powinni składać rezygnacje”. Mocne słowa Terleckiego

Ryszard Terlecki, PiS (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)
Ryszard Terlecki, PiS (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do sprawy dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Tomasza Greniucha. Zaznaczył, że do dymisji powinni się podawać nie tylko funkcjonariusze publiczni, którzy skandowali kontrowersyjne hasła będąc w Obozie Narodowo-Radykalnym, ale również ci działający w przeszłości w komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Sądzi sprawę Magdaleny Adamowicz. Wcześniej protestowała z Pawłem Adamowiczem

W Gdańsku ruszył proces Magdaleny Adamowicz. Co ciekawe, sędzia Julia Kuciel prowadząca tę sprawę, w przeszłości pojawiała się na tych samych...

zobacz więcej

Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do słów posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby, który zarzucał mu, że ma wpływ na obsadę stanowisk w Instytucie Pamięci Narodowej, a współdecyzją Terleckiego miała być nominacja na p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału dr Tomasza Greniucha.

– Ja, jak państwo wiecie, byłem przeciwnikiem tej decyzji, ale tak się stało, jak się stało. Ja uważam teraz, że ci funkcjonariusze publiczni, osoby publiczne, które były np. w PZPR, powinny składać rezygnację, podobnie jak to zrobił ten pan, który był w ONR – powiedział dzienikarzom Terlecki.

Zobacz także:  Mucha: Greniuch nie jest argumentem za likwidacją IPN

Jak dodał, „system komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej”.

Sondaż z „klubem konserwatystów”. Hołownia poza podium, KO daleko za PiS

Partia Szymona Hołownia wypadła z podium – wynika z sondażu pracowni Estymator. Liderem ze znaczną przewagą nad Koalicją Obywatelską pozostaje PiS...

zobacz więcej

W poniedziałek prezes IPN poinformował, że dr Tomasz Greniuch – powołany 9 lutego na stanowisko p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu – złożył rezygnację, która została przyjęta. Nominacja Greniucha wzbudziła szereg kontrowersji; media przypominały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Przeciwko decyzji IPN dot. nominacji Greniucha zaprotestowali m.in. politycy strony rządowej i opozycji, historycy, publicyści, działacze opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, a także ambasada Izraela w Polsce. Informacje o tej nominacji trafiły do zagranicznych mediów.

Zobacz także:  Oświadczenie IPN ws. Tomasza Greniucha. Jest decyzja

Krytyczne stanowisko wobec objęcia przez Greniucha kierownictwa w IPN we Wrocławiu zajął prezydent Andrzej Duda, który – jak przekazał w sobotę prezydencki minister Wojciech Kolarski – ocenił, że „dyrektorem w Instytucie Pamięci Narodowej może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii”.

W poniedziałek również szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że dla dobra instytucji i wizerunku Polski powinna nastąpić zmiana na stanowisku szefa wrocławskiego oddziału IPN.

źródło:

Zobacz więcej