RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe obostrzenia: poluzowanie czy lockdown? Konferencja rządu

W środę około południa ma odbyć się konferencja rządu dotycząca nowych obostrzeń, na której minister zdrowia przedstawi decyzje dot. pandemii koronawirusa. Czy w obliczu trzeciej fali epidemii rząd zdecyduje się poluzować restrykcje?

Zmiany w obostrzeniach. Opublikowano nowe rozporządzenie

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych...

zobacz więcej

Jakie obostrzenia obowiązują?


Od 12 lutego mogą być otwarte kina, teatry, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie . Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych.

W dalszym ciągu nie mogą natomiast działać siłownie i kluby fitness, a gastronomia może sprzedawać posiłki tylko na wynos. Rozporządzenie przewidujące te restrykcje obowiązuje do 28 lutego.

Nowe rozporządzenie


Z kolei w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in., że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Zobacz też: Nowe rozporządzenie o nauce zdalnej i stacjonarnej. Czarnek o realnych scenariuszach Rozporządzenie z poniedziałku zakłada też m.in., że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Zmiany w noszeniu przyłbic i maseczek?


Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek, że nastąpią zmiany w sprawie noszenia przyłbic i zakrywania twarzy szalikiem czy arafatką.

– Według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie pewnego zalecenia, a nie obowiązującego prawa – powiedział. – Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia – dodał.

Liczba zakażeń


Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły 6310 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o 1132 więcej niż tydzień temu. Zmarło 247 chorych. Z kolei w środę resort poinformował, że przybyło 8 694 chorych na COVID-19, w czwartek było ich 9 073, w piątek – 8 777, w sobotę – 8 510, w niedzielę – 7 038, a w poniedziałek – 3 890.

Równocześnie w ubiegły wtorek odnotowano 196 zgonów, w środę było ich 279, w czwartek o 6 mniej niż dzień wcześniej. Z kolei w piątek resort przekazał informacje o 241 ofiarach śmiertelnych, w sobotę przypadki śmiertelne wyniosły 254, w niedzielę 94, w poniedziałek 17. Zakażenie koronawirusem wykryto od początku epidemii u 1 648 962 osób. Zmarło 42 436 chorych.

źródło:
Zobacz więcej