RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mucha: Greniuch nie jest argumentem za likwidacją IPN

Prezes IPN poinformował, że dr Tomasz Greniuch złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu (fot. Shutterstock)
Prezes IPN poinformował, że dr Tomasz Greniuch złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu (fot. Shutterstock)

Zła kandydatura na szefa wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie może być podstawą do tego, żeby mówić o likwidacji IPN – stwierdził doradca prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do słów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO).

Od Wrocławia do Indonezji. Jak „sprawa Greniucha” szkodzi dorobkowi IPN

W IPN na temat hajlowania Tomasza Greniucha mało kto chce mówić oficjalnie. Nieoficjalnie historycy Instytutu rozkładają ręce i przyznają, że nie...

zobacz więcej

W poniedziałek prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że dr Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Nominacja wzbudziła kontrowersje, media przypominały, że był on w przeszłości działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Mucha w PR1 stwierdził, że rezygnacja Greniucha „to była dobra decyzja”. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że do tego powołania nie powinno w ogóle dojść.

Skomentował też wcześniejszą wypowiedź w mediach wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO). – IPN od dłuższego czasu nie przynosi chluby naszemu państwu – oceniła. – To instytucja czysto polityczna, próbująca napisać inną, nową historię Polski – stwierdziła.

Hajlujący szef wrocławskiego IPN. Jest zdjęcie

Tomasz Greniuch, prezes Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, w przeszłości hajlował na demonstracjach Obozu Narodowo-Radykalnego –...

zobacz więcej

– Zła kandydatura na szefa IPN we Wrocławiu i sprawa, która zbudowała wokół tego rozgłos, nie może być podstawą do tego, żeby mówić o likwidacji IPN, którego działalność przez wiele lat jest ogromnie korzystna i pozytywna z perspektywy funkcjonowania państwa polskiego. To jest Instytut Pamięci Narodowej, tak jak sama nazwa wskazuje, on tę pamięć narodową kultywuje – powiedział doradca prezydenta.

Zdaniem Muchy, Kidawa-Błońska swoją wypowiedzią wpisuje się w retorykę PO likwidacji licznych instytucji państwowych. Wskazał na pomysły likwidacji CBA i mediów publicznych. – Uznaję, że kwestia związana z likwidacją IPN, czy zanegowania w ogóle prowadzenia przez Polskę w tym zakresie badań z perspektywy państwowej jest nieracjonalna, żeby nie użyć ostrzejszych słów – dodał Mucha.

źródło:
Zobacz więcej