RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook zniesie blokadę australijskich mediów po ustępstwach władz

Spór z Facebookiem jest „bitwą zastępczą” szerszych zmagań (fot. PAP/EPA/LUKAS COCH)
Spór z Facebookiem jest „bitwą zastępczą” szerszych zmagań (fot. PAP/EPA/LUKAS COCH)

Facebook zapowiedział, że zakończy trwającą od ubiegłego tygodnia blokadę treści mediów z Australii. To efekt porozumienia z australijskim rządem, który zgodził się na poprawki do projektu ustawy zmuszającej portal do płacenia za treści newsowe.

Premier Australii: Działania Facebooka potwierdzają nasze obawy

Premier Australii Scott Morrison skrytykował decyzję Facebooka o zablokowaniu treści newsowych w proteście przeciwko ustawie o mediach...

zobacz więcej

Jak napisała w oświadczeniu wiceprezes Facebooka Campbell Brown, decyzja o zakończeniu blokady to efekt rozmów z australijskimi władzami.

„Doszliśmy do porozumienia, które pozwoli nam wspierać wydawców, których wybierzemy, w tym małych i lokalnych wydawców. (...) Rząd wyjaśnił, że zachowamy możliwość decyzji, czy newsy będą pojawiać się na Facebooku, tak by nie być automatycznie poddanym wymuszonym negocjacjom” – napisała Brown.

Protest Facebooka


Portal od ponad tygodnia blokował w Australii treści pochodzące z mediów w proteście przeciwko procedowanemu projektowi ustawy, który miałby zmusić Google i Facebooka do płacenia za treści newsowe pojawiające się w ich serwisach. Google, który początkowo też groził odcięciem Australii od swych usług, ostatecznie zaczął negocjacje z wydawcami jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

Zobacz także: Facebook będzie płacił za newsy? Nowe regulacje w Kanadzie 

Rząd zaproponował cztery poprawki do projektu, które m.in. dają Facebookowi i wydawcom dodatkowe dwa miesiące na negocjacje w sprawie warunków, zanim do gry wkroczy rządowy arbiter. „Będziemy dalej inwestować w media globalnie i opierać się wysiłkom konglomeratów medialnych, by promować ramy regulacyjne, które nie biorą pod uwagę prawdziwej wymiany wartości między wydawcami i platformami takimi jak Facebook” – stwierdziła Brown.

Skuteczna presja. Facebook wycofał się z blokowania promocji hospicjum

Absurdalne postępowanie Facebooka zmienione. Po wielu wpisach domagających się odblokowania reklamy Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego...

zobacz więcej

Odniosła się w ten sposób do faktu, że wśród zwolenników nowego prawa są największe media w Australii, w tym News Corporation miliardera Ruperta Murdocha.

W australijskim Senacie odbyła się 17 lutego pierwsza debata nad ustawą, która została wcześniej uchwalona w Izbie Reprezentantów.

Minister skarbu (finansów) Australii Josh Frydenberg, który prowadził negocjacje z Facebookiem, stwierdził w oświadczeniu, że nowe poprawki mają rozjaśnić zasady planowanego prawa i zapewnić, że wydawcy będą „sprawiedliwie wynagrodzeni”. Minister dodał później, że spór z Facebookiem jest „bitwą zastępczą” szerszych zmagań w sprawie modelu nowych relacji między internetowymi gigantami i mediami oraz rządami państw.

Zobacz także: „Przez pomyłkę”. Facebook wyjaśnia, dlaczego zablokował profil IPN 

źródło:

Zobacz więcej