RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bielan: Spotkałem się z Jarosławem Kaczyńskim nie po to, żeby się wypłakać

Adam Bielan (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Adam Bielan (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

– Spotkałem się w piątek z Jarosławem Kaczyńskim. Nie pytałem go, czy uznaje mnie za prezesa. Nie przychodzę do Jarosława Kaczyńskiego, żeby wypłakać mu się w rękaw – mówił w TVN24 europoseł Adam Bielan.

Gryglas wyrzucony z Porozumienia. „Gowin prezentuje stanowisko zbliżone do opozycji”

– Nie rozumiałem postawy Jarosława Gowina wiosną i nie rozumiem dzisiaj, gdy prezentuje stanowisko zbliżone do opozycji w zakresie aborcji czy...

zobacz więcej

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd.

Ponadto – zdaniem Bielana – trzyletnia kadencja Gowina jako prezesa partii upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Natomiast Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego m.in. Bielan został wykluczony z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

Zobacz także: Waśnie w Porozumieniu. „Deklarują, że spór nie zagraża Zjednoczonej Prawicy” 


W poniedziałek odbyło się spotkanie liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę. Tematem rozmowy była „bieżąca sytuacja w koalicji rządzącej”.

Spór w Porozumieniu


– Naszą partię reprezentował Jarosław Gowin. Jest wicepremierem i reprezentuje naszą partię w rządzie – mówił europoseł.

Polityk podkreślił, że partia Porozumienie „nie wycofała rekomendacji” dla Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

Konflikt w Porozumieniu. Bielan: Jeszcze w tym tygodniu wniosek do sądu

W tym tygodniu wystąpimy do sądu okręgowego z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji byłego prezesa Jarosława...

zobacz więcej

– Nie widzę powodu, żeby cokolwiek w tej sprawie zmieniać, szczególnie w sytuacji pandemii, kiedy rząd musi się skupić na kwestiach ważniejszych niż problemy formalnoprawne w jednej z partii koalicyjnych – dodał.

Jak zaznaczył Bielan, sam wraz z delegacją partii z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim spotkał się w piątek i rozmawiali m.in. o „Nowym Ładzie”, sytuacji w koalicji i „o przyszłości”. Dopytywany, czy podczas spotkania zapytał Kaczyńskiego, kogo uznaje za prezesa Porozumienia, Bielan zaprzeczył. Na pytanie, czy Kaczyński zwracał się do niego per „panie pośle” czy „panie prezesie”, odparł: „Od dłuższego czasu jesteśmy po imieniu”.

„Jarek, proszę cię, uznaj mnie za prezesa”


– Nie poszedłem do Jarosława Kaczyńskiego, żeby wypłakać mu się w rękaw i błagać: »Jarek, proszę cię, uznaj mnie za prezesa«, bo to nie jest rola prezesa innej partii. O tym, kto jest we władzach partii, decydują odpowiednie organy, w naszym przypadku kongres, który wybrał mnie w 2017 r. przygniatającą większością głosów na przewodniczącego Konwencji Krajowej – powiedział.

Zobacz także: Posłanka Porozumienia: Jarosław Gowin byłby bardzo dobrym premierem [WIDEO]

Bielan stwierdził też, że „koledzy”, którzy oskarżają jego stronę sporu o działanie „z inspiracji Jarosława Kaczyńskiego”, jednocześnie „biegają na Nowogrodzką, płaczą w rękaw Jarosławowi Kaczyńskiemu i proszą go, żeby się zaangażował w wewnętrzne sprawy Porozumienia”.

Co dzieje się w Porozumieniu? Bielan mówi o konsultacjach nowego podatku z Gowinem

Stronnicy Jarosława Gowina w Porozumieniu oświadczyli, że „z niepokojem” analizują projekt nowego podatku od mediów, który – jak twierdzą – nie był...

zobacz więcej

Zapewnił także, że przed tym, jak rozgorzał spór, nie rozmawiał na ten temat z Kaczyńskim i nie wie, czy prezes PiS miał o tych kwestiach wiedzę.

Bielan zapowiedział ponadto, że jak tylko zostaną zniesione restrykcje pandemiczne, zwołany zostanie kongres i wybory nowych władz partii, w tym prezesa.

Jarosław Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister–członek RM Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

źródło:
Zobacz więcej