RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowie MSZ Polski i krajów bałtyckich u Borrella

Zbigniew Rau (z prawej) poruszył między innymi temat Białorusi (fot. MSZ)
Zbigniew Rau (z prawej) poruszył między innymi temat Białorusi (fot. MSZ)

W Brukseli odbyło się spotkanie szefa Służby Zewnętrznej Unii Europejskiej Josepa Borrella z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem oraz szefami dyplomacji krajów bałtyckich. Tematem była niedawna wizyta wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Rosji.

Działania junty w Mjanmie. Reakcja USA

Sekretarz stanu USA Antony Blinkien zapowiedział w niedzielę na Twitterze, że Stany Zjednoczone będą kontynuować „zdecydowane działania” wobec...

zobacz więcej

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia krytykowały Borrella za zorganizowanie wizyty w Moskwie w lutym, podczas której spotkał się między innymi z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem.

W trakcie trwania tej wizyty władze Rosji wydaliły troje dyplomatów z krajów Unii Europejskiej – z Polski, Niemiec i Szwecji – a Ławrow na konferencji prasowej z Borrellem w mocnych słowach krytykował Unię, Stany Zjednoczone i Ukrainę. W stolicach unijnych zostało to odebrane jako afront wobec Unii i przejaw konfrontacyjnej postawy Moskwy. W efekcie wizyta została powszechnie uznana w UE za porażkę Borrella.

Po powrocie do Brukseli szef dyplomacji Unii Europejskiej zapowiedział w tym kontekście, że przedstawi nowe propozycje dotyczące nałożenia kolejnych sankcji na Rosję.

Spotkanie odbyło się na marginesie posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli. Tematami były polityka UE wobec Rosji, sytuacja w Hongkongu oraz dyskusja z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkienem. Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na dalsze represje wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka ze strony władz białoruskich oraz przypomniał o oczekiwanej publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, zgodnie z wytycznymi liderów UE z października ubiegłego roku – przekazało MSZ.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także zaniepokojenie doniesieniami o zbrodniach przeciwko ludności cywilnej w Etiopii i atakami na miejsca kultu religijnego. Poparł przy tym działania dyplomatyczne Finlandii, podejmowane przez ten kraj w imieniu UE. Ponadto, w tej części rozmów ministrowie poruszyli temat sytuacji w Iranie i Mjanmie oraz kwestię niedawnego szczytu koalicji G5 Sahel w stolicy Czadu – Ndżamenie.

źródło:
Zobacz więcej