RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Kłamstwa o polskiej odpowiedzialności za Holokaust zagrażają bezpieczeństwu”

Niemcy ponoszą odpowiedzialność za zagładę Żydów podczas II wojny światowej (fot. Pexels)
Niemcy ponoszą odpowiedzialność za zagładę Żydów podczas II wojny światowej (fot. Pexels)

Kampania oszczerstw na temat polskiej odpowiedzialności za Holokaust i rosyjska wojna informacyjna mogą doprowadzić do izolacji i oczernienia Polski na arenie międzynarodowej, co wpłynie na poziom bezpieczeństwa narodowego – ocenia w analizie dla magazynu „Tablet” rzecznik prasowy ministra koordynatora ds. służb specjalnych Jan Żaryn.

Historyk demaskuje Grabowskiego i Engelking: Nożyczkami wycinali i zmieniali znaczenia cytatów [WIDEO]

Ta książka ma założenie takie, żeby Polakom przypisać jak największą współodpowiedzialność za Holokaust. (…) Znalazłem nawet przypadek kompilacji...

zobacz więcej

Na początku roku Instytut Jad Waszem opublikował tweet promujący książkę poświęconą „żydowskiej medycynie w Polsce podczas Holokaustu”, co według Żaryna wbrew faktom historycznym sugeruje, że eksterminacja Żydów odbyła się właśnie w Polsce i jest elementem fałszywej retoryki obecnej w „wielu mediach izraelskich, amerykańskich, niemieckich i innych” o polskiej odpowiedzialności za Holokaust.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora ds. służb specjalnych zwrócił uwagę, że w wyniku niemieckiej i sowieckiej inwazji w 1939 r. suwerenne państwo polskie przestało istnieć i stało się to jeszcze, zanim Niemcy wdrożyli swój plan unicestwienia Żydów.

Kampania oszczerstw wymierzona w Polskę zagraża jej bezpieczeństwu i prawdzie o Holokauście – ocenił. Tego typu fałszywe zarzuty wpływają na jakość debaty publicznej i poziom świadomości społecznej – wskazał Żaryn – i w rezultacie „istnieje duże ryzyko, że kraj, który padł ofiarą niemieckiej i sowieckiej agresji oraz okrucieństw podczas II wojny światowej, zostanie pewnego dnia uznany za sprawcę”.

„Naiwnością byłoby sądzić, że wszyscy Polacy wykazali się odwagą podczas II wojny światowej” – przyznał dodając, że niektórzy okradali, zdradzali, a nawet zabijali swych żydowskich sąsiadów. Niesprawiedliwe byłoby jednak ocenianie całego narodu lub państwa (które w rzeczywistości wtedy nie istniało) na podstawie występków czarnych owiec” – zaznaczył.

„Porażka i zaniedbania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości”. Ocaleni z Auschwitz stawiają zarzut

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skierował zarzut pod adresem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, że od dziesięcioleci nie ściga nazistowskich...

zobacz więcej

Polacy a Holokaust


Jak twierdzi Żaryn, podczas okupacji większość Polaków przyjęła bierną postawę wobec niemieckich zbrodni na Żydach z powodu wyjątkowo trudnych warunków życia i represji cięższych w porównaniu do innych krajów europejskich. Trudno oszacować dokładną liczbę Polaków, którzy zaangażowali się w pomoc swoim żydowskim sąsiadom w czasie Holokaustu, „bezsporne jest jednak, że »sprawiedliwych« było o wiele więcej niż zdrajców” – ocenia.

Wiele artykułów i innego rodzaju treści w światowych mediach „fałszywie” – jak podkreślił Żaryn – twierdzi, że Polacy mogli zachować się lepiej i tym samym coraz więcej osób na całym świecie sądzi, że to Polska ponosi odpowiedzialność za tragedię Żydów.

„Polska jest zaznajomiona z mechanizmem używania mediów do oczerniania wrogiego kraju i wzbudzania niechęci do niego, ponieważ od dłuższego czasu jest celem takich działań Rosji, wykorzystującej kłamstwa historyczne, by oczernić Polaków i uzyskać strategiczną przewagę” – ubolewał dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Kreml chce widzieć Polskę w izolacji na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w ramach NATO, ponieważ dąży do osłabienia sojuszniczych gwarancji dla Polski i zniechęcenia innych państw członkowskich do jej obrony, gdyby zaistniała taka potrzeba” – tłumaczył Żaryn. „Ten podstępny plan wydaje się być łatwiej osiągalny w świecie, w którym powszechnie uważa się, że Polska pomogła Niemcom w zabijaniu Żydów" – dodaje.

Oprócz ochrony prawdy historycznej przed manipulacją, stawką jest tu bezpieczeństwo całego kraju i jego mieszkańców – podkreślił.

Czytaj więcej: Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z kolejnym krajem arabskim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej