RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Otwarta rana”. Izrael wypłaci odszkodowania za zaginione dzieci

Izrael zmaga się z własną historią (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Izrael zmaga się z własną historią (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Rząd Izraela zatwierdził plan przeznaczenia 50 milionów dolarów na odszkodowania dla rodzin setek jemeńskich dzieci, które zaginęły w pierwszych latach po powstania kraju. Obrońcy rodzin, które utraciły wtedy potomstwo, zapowiadają dalszą walkę o odtajnienie prawdy.

W Izraelu przyjrzeli się zaszczepionym osobom. Są dobre wieści

Z przeprowadzonych w Izraelu badań wynika, że szczepionka firmy Pfizer i BioNTech jest nie tylko skuteczna w ochronie przed zachorowaniem na...

zobacz więcej

Premier Izraela Beniamin Netanjahu w lipcu 2016 r. ogłosił, że „znosi immunitet” w sprawie zaginionych dzieci sprzed kilku dekad. – To otwarta rana krwawiąca w wielu jemeńskich rodzinach, które nie wiedzą, co się stało z ich dziećmi – mówił wówczas premier.

Historie o zaginionych dzieciach są żywe w świadomości społeczności Izraela niemal przez cały okres istnienia tego państwa. Chodzi o operację „Zaczarowany dywan”, w ramach której w latach 1949-50 potajemnie ewakuowano z Jemenu 49 tys. Żydów, w tym dzieci. Jednak wkrótce po ich przybyciu do Izraela wiele noworodków zniknęło w tajemniczych okolicznościach.

Izraelscy aktywiści szacują, że w pierwszych latach istnienia Izraela nawet 8 tys. dzieci mogło zostać odebranych rodzicom. Uważają, że sprzedawano je lub dawano bezdzietnym parom żydowskim w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Poszkodowani najczęściej słyszeli tłumaczenie, że ich dziecko zmarło.

Także wiele rodzin w Izraelu nadal uważa, że ich dzieci zostały zabrane i przekazane bezdzietnym parom pochodzenia europejskiego, zarówno w Izraelu, jak i za granicą. I chociaż wewnętrzne dochodzenie trzech komisji odrzuciło twierdzenia o masowych porwaniach, poważne podejrzenia pozostały i przyczyniły się do powstania rozłamu między Żydami aszkenazyjskimi (pochodzącymi z Europy) a mizrachijskimi (arabskojęzycznymi).

Izrael zapłacił za rosyjskie szczepionki dla Syrii. W ten sposób wykupił więźnia

Izrael poinformował, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany więźniów z Syrią. W rozmowach pośredniczyła Rosja, która zobowiązała się...

zobacz więcej

Wysyłani do obozów>


Rodzice zaginionych dzieci z arabskojęzycznych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej przez wiele lat opowiadali historie, jak po przybyciu do Izraela byli wysyłani do obozów przejściowych w dzielnicach nędzy i w dużej mierze zmarginalizowanych przez aszkenazyjskich przywódców państwa.

Wśród imigrantów było ponad 50 tys. Żydów jemeńskich, często biednych i mających duże rodziny. W chaosie, który towarzyszył ich napływowi, niektóre dzieci zmarły, jak twierdzą oficjalne dokumenty, ale wielu uważa do dziś, że rzeczywistość była o wiele bardziej ponura.

– To jedna z najbardziej bolesnych spraw w historii państwa Izrael – powiedział Netanjahu w poniedziałek po obradach rządu. – Nadszedł czas, aby rodziny, którym odebrano dzieci, otrzymały odszkodowanie od rządu Izraela – podkreślił.

Zgodnie z rządowym planem 150 tys. szekli, czyli około 45 tys. dolarów otrzyma rodzina, w przypadku której ustalono, że dziecko zmarło, ale rodzice nie zostali odpowiednio o tym powiadomieni lub gdy nie znaleziono miejsca pochówku. Rodziny, których los dziecka jest nieznany, otrzymają 200 tys. szekli, czyli około 60 tys. dolarów. Decyzja rządu spotkała się z chłodnym przyjęciem aktywistów walczących o prawdę o zaginionych dzieciach. Podkreśla się, że polityczni przywódcy do tej pory nie przeprosili skrzywdzonych rodzin, a władze kraju nie wzięły na siebie odpowiedzialności za wydarzenia z połowy ubiegłego wieku.

„Bez tego powrót do normalności i leczenie ran nie będzie możliwe” – oświadczyła fundacja Amram, dysponująca zeznaniami około 800 rodzin, które utraciły swoje dzieci.

„Wielokrotnie już żądaliśmy, aby państwo Izrael wzięło na siebie odpowiedzialność za tę ogromną niesprawiedliwość”. „Nasza walka będzie kontynuowana” – zapowiedzieli aktywiści z grupy adwokatów Forum Achai, która reprezentuje dziesiątki poszkodowanych rodzin. „O tej sprawie nie da się zapomnieć” – wskazali.

Czytaj więcej: Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z kolejnym krajem arabskim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej