RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spór rządu i TVN o lukę VAT. Ekspert wyjaśnia szczegóły

Prof. Witold Modzelewski o luce vatowskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prof. Witold Modzelewski o luce vatowskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– W 2015 r. dochody z VAT wynosiły około 123 mld zł, a w 2020 r. będzie to już prawdopodobnie około 185 mld zł. Łatwo policzyć, że daje to ponad 60 mld zł różnicy. Saldo tego podatku w omawianym okresie zwiększyło się więc o 50 proc. – mówi portalowi tvp.info prof. Witold Modzelewski, wykładowca problematyki podatkowej. Jak dodaje, tych kilka liczb „to miara naszego bezspornego sukcesu”.

Bez tolerancji dla złodziei VAT

zobacz więcej

Stacja TVN przygotowała materiał dotyczący wyłudzeń VAT-u. W materiale sugerowano, że rząd źle radzi sobie z przestępczym procederem i nie odnosi większych sukcesów w tym zakresie. Pokazano, że wciąż wystawiane są liczne fikcyjne faktury np. za handel paliwami, które narażają budżet na miliardowe straty.

Na reportaż  szybko zareagował premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że w materiale doszło do wielu manipulacji, a w latach 2016-19 wpływy z poszczególnych podatków gwałtownie wzrosły: z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., a z CIT o 54,7 proc.

Zobacz także:  Wielka obława na vatsterów oferujących fikcyjne koszty

Zapewniał, że to dzięki naprawie sytuacji pozostawionej po koalicji PO-PSL są dziś pieniądze na programy tj. 500 Plus, 300 Plus, 13. emerytura, czy remonty dróg. Premier dodał, że potwierdzą to GUS, Eurostat, a nawet Komisja Europejska.

Prof. Modzelewski o saldzie wpływów


O komentarz w sprawie poprosiliśmy eksperta. – Jeśli chcemy zdiagnozować to zjawisko, należy posłużyć się sprawdzalnymi i weryfikowalnymi danymi, które w tej dziedzinie można zgromadzić. To, co jest dochodem budżetowym, to nie są wpływy, a saldo wpływów – czyli to, co wpłacają podatnicy w stosunku do zwrotów, jakie mają miejsce. W budżecie nie widzimy wpływów, tylko dochody – tłumaczy prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca i były wiceminister finansów. Jak zaznacza ekspert, w 2015 r. dochody z tego tytułu wynosiły około 124 mld zł, a w 2020 r. będzie to prawdopodobnie około 185 mld zł. – Łatwo policzyć, że daje to ponad 60 mld różnicy. Saldo tego podatku w omawianym okresie zwiększyło się więc o 50 proc. – stwierdza.

Wpływy z VAT a koniunktura

Magdalena Adamowicz przed sądem. Wydała oświadczenie [WIDEO]

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku startuje proces europosłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Adamowicz. Prokuratura zarzuca jej błędne rozliczanie...

zobacz więcej

Prof. Modzelewskiego pytamy, czy przyrost dochodów budżetowych z podatków o 50 proc. można nazwać sukcesem.

– Tak, można to zapisać jako sukces – mówi. Dodaje, że te dane są weryfikowalne i porównując je z liczbami z innych państw, mamy „jedną z najwyższych w Europie dynamikę przyrostu dochodów z tego podatku”.

Temat luki vatowskiej mocno zainteresował również polityków opozycji. Część z nich sugeruje, że to koniunktura zwiększa dochody budżetowe.

Koniunktura może zwiększyć dochody budżetowe, ale wcale nie musi. Bo mogą zwiększać się wpływy, ale jednocześnie zwiększać się zwroty. I mimo zwiększonych wpływów, w wyniku koniunktury wcale nie rosną wtedy dochody, tylko zwiększają się zwroty podatku – zapewnia Modzelewski.

Jak odstraszać oszustów?

Wójcik o walce z wyłudzeniami VAT. „Za PO sprawcy byli raczej rozbawieni”

To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie; za czasów PO sprawcy byli karani...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info profesor zaznacza, że w ciągu ostatnich pięciu lat udało się skutecznie ograniczyć przestrzeń nielegalnego procederu wyłudzania VAT-u w Polsce. Jak to zrobiono? Po pierwsze zaczęto skutecznie egzekwować regulacje prawne, które ograniczają nielegalne pozyskiwanie zwrotów podatku.

– Drugim czynnikiem było odstraszanie, czyli wprowadzanie współmiernych kar w stosunku do korzyści, które można było z tego uzyskać. – Takie prewencyjne działania na pewno pomagają w walce z oszustwami – komentuje i ocenia, że w ten sposób udało się osiągnąć „bezsporny sukces”.

Zobacz także:  Skruszeni vatsterzy spłacają wyłudzone podatki. Liczą na niższe wyroki

Morawiecki o TVN: „Rozsiewają kłamstwo”

Spór o kontrolerów lotów. Bezpieczeństwo na polskim niebie

– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest w gronie najwyżej ocenianych pod względem dojrzałości systemów bezpieczeństwa w Europie – mówi portalowi...

zobacz więcej

„Wyobraźmy sobie teraz wszyscy, jak Polska poradziłaby sobie z koronawirusem i światowym kryzysem gospodarczym, gdyby przez ostatnie lata budżet państwa przypominał durszlak – jak było do za rządów Donalda Tuska?” – napisał po ukazaniu się ostatniego materiału TVN w tej sprawie szef rządu Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że przed laty „durszlak ten był lepiony podwyżką VAT, podwyżką składki rentowej, podniesionym wiekiem emerytalnym czy skonsumowaniem połowy OFE”.

Zobacz także:  Wcześniej spłaciłeś kredyt, bank nie zwrócił części prowizji? Można to zaskarżyć

„Odpowiedzialne zarządzanie publicznymi pieniędzmi to nie tylko obowiązek polityczny. To kwestia szacunku wobec obywateli, którzy ten budżet współtworzą swoją ciężką pracą. A przecież suma „utraconych pieniędzy” 2008-15 w wyniku gigantycznej luki podatkowej to około 260 mld zł. Taki rachunek wystawiła po sobie Platforma Obywatelska. Kolosalna wyrwa w budżecie. Nieodwracalne straty, które zasiliły konta oszustów” – napisał.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że warto mieć to w pamięci, gdy ogląda się materiał produkcji TVN. „I zadać proste pytanie: po co to wszystko? Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność?” – podkreślił.

⚠️STOP FAKE NEWS�� Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 20 lutego 2021


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej