RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lodołamacze rozbijają zator na Zbiorniku Włocławskim [WIDEO]

W środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim w rejonie Woli Brwileńskiej pod Płockiem kontynuowana jest akcja kruszenia zatoru lodowego o długości ok. 7 km. Jak podały Wody Polskie, do akcji dołączą wkrótce dwa lodołamacze, które dopłyną z Gdańska.

Uderzenie wiosny i silna odwilż. Prognoza pogody na weekend

Choć większość obszaru Polski ciągle pokrywa śnieg, wszystko wskazuje na to, że to już koniec siarczystej zimy. Do kraju napływa ocieplenie i już w...

zobacz więcej

Według aktualnych odczytów wodowskazów podniósł się nieco poziom Wisły w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej, a także Płocka, gdzie rzeka już wcześniej przekroczyła stany alarmowe.

Jak przekazano w komunikacie, „do akcji lodołamania na zbiorniku włączone zostaną dwie jednostki, które dotrą z Gdańska”. W ostatnich dniach na Zbiorniku Włocławskim pracowało osiem lodołamaczy, w tym większość bezpośrednio przy rozbijaniu zatoru lodowego na rzece na wysokości Woli Brwileńskiej, a pozostałe poniżej w wykonanej wcześniej rynnie w pokrywie lodowej, spławiając napływającą krę w kierunku tamy we Włocławku”.

W poniedziałek rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 599 cm, czyli 49 powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 513 cm (13 cm), od niedzieli wieczorem przybyło tam 3 cm wody.

Poziom Wisły w rejonie Płocka


Według danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, poziom rzeki w poniedziałek rano w rejonie Płocka wynosił: w Grabówce 359 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczkach – 383 cm (345), w bramie przeciwpowodziowej w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta – 352 cm (237), na nabrzeżu PKN Orlen – 771 cm (700). Od niedzieli wieczorem w tych miejscach 15 cm wody. W Płocku obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Został on wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta, w miejscowości Popłacin.

Ostrzeżenia IMGW. Niebezpiecznie przez gęste mgły i roztopy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstą mgłą. Wydał ostrzeżenia najniższego, pierwszego stopnia w skali trzystopniowej dla...

zobacz więcej

Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Trwająca akcja lodołamania na Zbiorniku Włocławskim ruszyła ponad tydzień temu, w sobotę i po dwóch dniach została przerwana z uwagi na warunki pogodowe – wznowiono ją w minioną środę.

Jak informowały ostatnio Wody Polskie, akcja lodołamania w środkowym biegu Wisły może potrwać kilka tygodni – po rozbiciu zatoru lodowego w Woli Brwileńskiej, do którego lodołamacze dotarły po raz pierwszy w ostatni piątek, jednostki płynęłyby dalej w górę Wisły, w kierunku Płocka.

Przeczytaj też: Trudna sytuacja na Wiśle i Odrze. Groźne skutki odwilży [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej