RAPORT

Pogarda

Specjaliści IT uciekają z Białorusi. Połowa wybiera Polskę

Białoruscy specjaliści IT chcą pracować w Polsce (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Białoruscy specjaliści IT chcą pracować w Polsce (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Najnowsze

Popularne

Prawie połowa białoruskich specjalistów z branży IT opuszczających swój kraj wybiera Polskę – poinformował cytowany w komunikacie GovTech premier i minister cyfryzacji Mateusz Morawiecki. Relokację specjalistom do naszego kraju ułatwia rządowy program Poland Business Harbour.

Białoruś. Studenci prześladowani przez reżim Łukaszenki

W ramach represji z powodu powyborczych protestów na Białorusi władze usuwają z uczelni niepokornych studentów – informuje Telewizja Biełsat....

zobacz więcej

„Dzięki Poland Business Harbour, białoruscy specjaliści IT dowiadują się tego, co nasi rodzimi programiści już wiedzą: Polska jest atrakcyjnym miejscem do rozwijania i kariery i firmy. To, że prawie co drugi z nich wybiera właśnie nasz kraj, świadczy o tym, że stworzone przez nas programy działają, wspierając jednocześnie demokrację na Białorusi i polski sektor cyfrowy” – powiedział szef rządu.

W komunikacie wyjaśniono, że kiedy na przełomie sierpnia i września 2020 r. powstawała rządowa inicjatywa Poland Business Harbour, zaledwie 10 proc. specjalistów IT z Białorusi opuszczających swój kraj wybierało Polskę.

„Według białoruskich niezależnych mediów, po pół roku obowiązywania tego programu zachęcającego tamtejszy silny sektor IT do relokacji, odsetek ten wzrósł do 43 proc. Do Polski przeniosło się już ok. 7 proc. całego sektora, wspierając naszą gospodarkę i zaspokajając rosnące zapotrzebowanie polskich firm z branży cyfrowej” – czytamy w komunikacie.

Polska pierwszym wyborem


„Jednocześnie dla niemal dwóch trzecich specjalistów IT rozważających wyjazd, nasz kraj stał się pierwszym wyborem, wyprzedzając zdecydowanie inne państwa. Do drugiej na podium Ukrainy wyjechało ok. 15 proc. specjalistów IT, a do trzeciej Litwy – ok. 10 proc.” – poinformowano.

Czytaj także: Łukaszenka do profesorów: Uważajcie, żeby Białoruś nie stała się polem wojny

„Nikt nie będzie taki jak wcześniej”. Naukowcy o skutkach pandemii

Co trzeciemu mieszkańcowi Włoch grozi trauma z powodu pandemii koronawirusa - ustalili naukowcy z tamtejszego Towarzystwa Psychiatrii. Według nich...

zobacz więcej

Cytowana w komunikacie Justyna Orłowska, pełnomocniczka premiera ds. GovTech, zaznacza, że twórcom programu Poland Business Harbour przyświecała idea stworzenia bezpiecznej przystani dla białoruskich specjalistów IT, aby zachęcić ich do rozwijania swoich talentów w Polsce.

„Stworzyliśmy dla nich, razem z ponad setką polskich firm, szereg ułatwień legislacyjnych, biznesowych i proceduralnych. To, że od powstania programu, Polskę wybiera czterokrotnie więcej specjalistów IT niż wcześniej, odbieramy jako docenienie przez białoruską społeczność cyfrową tych działań” – dodaje Orłowska.

Jak czytamy w komunikacie, przed kryzysem związanym z nieuczciwie przeprowadzonymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. białoruski sektor IT rozwijał się niezwykle dynamicznie. W 2019 r. był odpowiedzialny za niemal połowę wzrostu PKB Białorusi, a firmy zrzeszone w jednym tylko Mińskim Parku Wysokich Technologii eksportowały dobra i usługi warte prawie 1,5 mld. dolarów. Z Białorusi wywodzą się twórcy takich aplikacji jak Viber czy gry World of Tanks.

Programiści wspierają opozycję


Dodano, że programiści to grupa stanowiąca jedno z największych źródeł wsparcia białoruskiej opozycji i jest w związku z tym celem represji.

Czytaj także: Obóz koncentracyjny na Białorusi? Wyciekło niepokojące nagranie

Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Premier wyjaśnia szczegóły

Rząd przyjął Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił na wtorkowej...

zobacz więcej

Program Poland Business Harbour to kompleksowy pakiet wsparcia dla białoruskich specjalistów IT oraz firm z tego sektora – zarówno start-upów, jak i w pełni rozwiniętych przedsiębiorstw. Jego celem jest umożliwienie łatwej relokacji każdej z tych grup.

To wspólna inicjatywa Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji StartupHub Poland oraz Polskiego Holdingu Hotelowego.

Aby otrzymać wizę w Programie Poland Business Harbour, wystarczy wykazać się rocznym doświadczeniem w branży IT, wykształceniem technicznym lub ofertą pracy od jednej z polskich firm uczestniczących w programie. Wiza PBH umożliwia zabranie ze sobą najbliższej rodziny oraz zwalnia wszystkich jej posiadaczy z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę.

Wizy PBH to najwyższy priorytet


Wizy w ramach programu PBH są wydawane regularnie z najwyższym priorytetem przez polskie placówki konsularne. Skorzystało z nich już ponad 5 tys. osób.

Czytaj także: USA objęły restrykcjami wizowymi 43 funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej