RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jan Lityński utonął. Nowe informacje policji ws. akcji poszukiwawczej

Jan Lityński nie żyje. Były działacz antykomunistycznej opozycji i polityk zginął, ratując psa z lodu. – Akcja poszukiwawcza została dziś wznowiona we wczesnych godzinach porannych – powiedziała portalowi tvp.info mł. asp. Anna Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Zaznaczyła, że do działań włączono dużą grupę przedstawicieli kilku służb.

Akcja poszukiwawcza na Narwi. Jan Lityński utonął, ratując psa

Wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką – powiedziała portalowi wp.pl była minister nauki i szkolnictwa...

zobacz więcej

– Jan Lityński wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką – powiedziała portalowi wp.pl była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Wcześniej portal pultusk24.pl podał, że to właśnie Lityński był mężczyzną poszukiwanym w niedzielę w okolicach rzeki Narwi.

Akcję prowadzono do późnych godzin nocnych. W końcu uznano jednak, że jest ona niebezpieczna również dla ekip ratunkowych, więc na pewien czas poszukiwania przerwano.

– Akcja poszukiwawcza została wznowiona we wczesnych godzinach porannych – powiedziała portalowi tvp.info mł. asp. Anna Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Jan Lityński ruszył na ratunek psu


– Do działań zaangażowani są pułtuscy funkcjonariusze policji, przy wsparciu funkcjonariuszy z Radomia i pododdziałów policji z Płocka oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej – dodała Kowalczyk. Na miejscu są również patrol WOPR-u, trzy grupy nurków oraz specjalistyczny sprzęt, w tym łodzie i sanie lodowe. Przypomnijmy, że o tragicznym zdarzeniu służby zaalarmowała żona Jana Lityńskiego. Polityk miał ruszyć na pomoc tonącemu psu. W wyniku załamania lodu sam wpadł do wody. Jego poszukiwania okazały się bardzo skomplikowane. Na miejscu pojawili się ratownicy ze specjalistycznym sprzętem, jednak rzeka jest pokryta lodem, co znacznie utrudnia akcję.

Jan Lityński – odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL [WIDEO]

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji z...

zobacz więcej

Jan Lityński to działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne. Był posłem na Sejm kilku kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Miał 75 lat.

Urodził się w 1946 r. w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w protestach po zdjęciu „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego.

Za udział w studenckich protestach Jan Lityński został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 r. aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 r. zwolniony na mocy amnestii. W 1976 r. brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.

Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR, „Robotnika” i kwartalnika politycznego „Krytyka”. Od 1977 r. działał w KOR. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

źródło:
Zobacz więcej