Jan Lityński nie żyje. Były działacz antykomunistycznej opozycji i polityk zginął, ratując psa z lodu. – Akcja poszukiwawcza została dziś wznowiona we wczesnych godzinach porannych – powiedziała portalowi tvp.info mł. asp. Anna Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Zaznaczyła, że do działań włączono dużą grupę przedstawicieli kilku służb.
Wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką – powiedziała portalowi wp.pl była minister nauki i szkolnictwa...
zobacz więcej
– Jan Lityński wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką – powiedziała portalowi wp.pl była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Wcześniej portal pultusk24.pl podał, że to właśnie Lityński był mężczyzną poszukiwanym w niedzielę w okolicach rzeki Narwi.
Akcję prowadzono do późnych godzin nocnych. W końcu uznano jednak, że jest ona niebezpieczna również dla ekip ratunkowych, więc na pewien czas poszukiwania przerwano.
– Akcja poszukiwawcza została wznowiona we wczesnych godzinach porannych – powiedziała portalowi tvp.info mł. asp. Anna Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.
Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji z...
zobacz więcej
Jan Lityński to działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne. Był posłem na Sejm kilku kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Miał 75 lat.
Urodził się w 1946 r. w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w protestach po zdjęciu „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego.
Za udział w studenckich protestach Jan Lityński został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 r. aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 r. zwolniony na mocy amnestii. W 1976 r. brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.
Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR, „Robotnika” i kwartalnika politycznego „Krytyka”. Od 1977 r. działał w KOR. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.