RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe rozporządzenie o nauce zdalnej i stacjonarnej. Czarnek o realnych scenariuszach

Kiedy otwarcie szkół dla starszych klas? Czarnek odpowiada (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Kiedy otwarcie szkół dla starszych klas? Czarnek odpowiada (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Do połowy tego tygodnia zostaną podjęte decyzje dotyczące nauki zdalnej i stacjonarnej w pierwszej połowie marca. – Mam nadzieję, że utrzymamy przynajmniej tę sytuację, która jest teraz. Jeśli wskaźniki będą pozytywne, do szkół wrócą kolejne roczniki – powiedział w radiowej Jedynce minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek: Chrystianofobia dotarła do Europy, jest już faktem

Chrystianofobia dotarła do Europy, jest już faktem. Niekiedy zdarza się u nas – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie...

zobacz więcej

W poniedziałek 15 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministerstwa edukacji w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do 28 lutego została przedłużona nauka zdalna dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, zajęcia stacjonarne mają też przedszkolaki.

O powrocie do szkół lub powrocie do totalnego lockdownu w oświacie mówił w Polskim Radiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pytany, czy wzrost zachorowań może spowodować powrót dzieci z klas I-III do nauki zdalnej, odparł, że wszystko zależy od najbliższych dni.

Kiedy nowe rozporządzenie o nauce zdalnej i stacjonarnej?


– O wszystkim zdecyduje ten tydzień. Do końca tego tygodnia obowiązuje ministerialne rozporządzenie. Jeżeli nic się nie zmieni, nic nie zmieni się w szkołach – mówił, nawiązując do sytuacji pandemicznej.

Apel Czarnka do nauczycieli: Nie wierzcie tym bzdurom [WIDEO]

Zwracam się do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli akademickich. Wiadomo na pewno, że ludzie umierają na COVID-19,...

zobacz więcej

– Jeszcze dwa tygodnie temu mieliśmy nadzieję, że od 1 marca będzie decyzja o poszerzaniu nauki stacjonarnej. Na ten moment obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, wszystko jest możliwe – wskazał minister.

Zaznaczał, że musimy patrzeć na trzecią falę, która jest widoczna, i zobaczyć, jak ona się będzie rozwijać. – Jeśli ta fala będzie spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas I-III będą dalej uczyły się w trybie stacjonarnym. Wszystko zależy głównie od liczby zakażeń – dodał.

Czarnek zasugerował, że jeśli wskaźniki będą pozytywne, do szkół powrócą kolejne roczniki. Pytany, kiedy ogłoszona będzie decyzja co do najbliższych dwóch tygodni, oznajmił, że stanie się to na pewno najpóźniej do połowy tygodnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej