RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi zamiast ładunku desek

Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.

Wielka obława na vatsterów oferujących fikcyjne koszty, przez których Skarb Państwa stracił 13 mln zł

Kolejne 17 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚP, do sprawy zachodniopomorskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, prowadzącej śledztwo...

zobacz więcej

Kierowcy ciężarówek pełnych kontrabandy wjeżdżali do Polski z Białorusi przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy (Podlaskie). Zatrzymano trzy osoby, oprócz obu kierowców również ich zmiennika. Wszyscy są Polakami, zostali tymczasowo aresztowani – poinformowały SG i KAS we wspólnym komunikacie.

Papierosy zamiast desek


Według danych obu służb, to największy pod względem ilości i wartości przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.

Ciężarówki wjeżdżały do kraju razem i miały przewozić deski; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych „skrzyniach”, które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów.

Czytaj więcej: Kilkanaście zatrzymanych osób. Wielka akcja CBA

W jednej z naczep funkcjonariusze odkryli 927,5 tys. paczek papierosów z białoruską akcyzą, natomiast w drugiej – 918 tys. paczek. Łączna wartość tego towaru została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. „Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży (w Polsce) Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł” - poinformowano w komunikacie SG i KAS.

źródło:

Zobacz więcej